Skip navigation

В українському законодавстві немає визначення терміна “постраждале населення”. Не зазначено, хто відноситься до нього та, відповідно, який обсяг підтримки може надаватись. Водночас Постановою Кабінету Міністрів України № 457 “Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України” визначено його окремі категорії. До уваги слід брати й те, що окремі рішення центральної чи місцевої влади, програми міжнародних організацій, домовленості з урядами іноземних держав тощо можуть визначати додаткові категорії населення, яке кваліфікується як “постраждале населення”. Також підтримка може надаватись людям з окремими видами уразливості, наприклад, одиноким батькам, людям похилого віку, людям з інвалідністю тощо, які особливо вразливі в умовах війни.

У цьому матеріалі ми зібрали інформацію щодо підтримки постраждалого населення у розрізі окремих груп: визначених урядом, окремими урядовими програмами, у межах програм міжнародної підтримки тощо. До таких груп постраждалого населення відносяться:  

 • внутрішньо переміщені особи;
 • люди, які евакуюються у безпечні райони з населених пунктів, де ведуться бойові дії;
 • люди, які проживають на деокупованих територіях;
 • люди, які проживають у тимчасовій окупації або блокуванні;
 • інші вразливі категорії.

Підтримка цим людям може надаватись у вигляді: 

 • сприяння у переміщенні або поверненні; 
 • сприяння у розміщенні, зокрема й довгостроково;
 • фінансової допомоги за кошти державного бюджету;
 • грошової допомоги від міжнародних організацій відповідно до домовленостей із центральною владою;
 • грошової допомоги від місцевої влади або благодійних надходжень;
 • гуманітарної допомоги;
 • сприяння працевлаштуванню
 • доступ до освіти;
 • тощо.

Підтримка внутрішньо переміщених осіб

Станом на середину травня 2022 р., за оцінками Міжнародної організації з міграції, близько 8 млн осіб були вимушені покинути свої домівки. Близько 4,2 млн – зареєструвались як внутрішньо переміщені особи (далі – ВПО). Із них – 2,8 млн були переміщені вперше.  

З метою підтримки ВПО Уряд України ухвалив низку рішень про надання допомоги та компенсації витрат. Детальніше про зазначені види підтримки ви можете ознайомитися у матеріалах:

 • “Державна допомога для внутрішньо переміщених осіб” за посиланням.
 • “Державна підтримка внутрішньо переміщених осіб у вигляді компенсації витрат” за посиланням.

Крім того, ВПО є цільовою групою більшості програм, які впроваджуються міжнародними організаціями, зокрема:

 1. Допомога від Норвезької ради у справах біженців в Україні.

Допомога надаватиметься у розмірі 2 220 грн для кожного члена родини на місяць. Сумарно виплати розраховані на три місяці. Їх буде надано найуразливішим із-поміж тих, хто звернувся. Реєстрація здійснюється через месенджер WhatsApp. 

Детальніше про порядок та умови отримання можна дізнатися за посиланням та в інших повідомленнях на сторінці Норвезька рада у справах біженців в Україні.

 1. Допомога від Агентства ООН у справах біженців.

Допомога надаватиметься у розмірі 2 220 грн для кожного члена родини на місяць. Сумарно виплати розраховані на три місяці. Допомогу можна отримати на банківські рахунки або переказом через АТ “Укрпошта”. 

Нині програма реалізується у ​​Вінницькій, Черкаській, Полтавській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Тернопільській, Хмельницькій, Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській, Львівській областях.

Реєстрація та виплата допомоги може здійснюватися через партнерські організації, зокрема БФ “Право на захист” та ГО “Крим СОС”. 

Детальніше за посиланням

 1. Допомога від Всесвітньої продовольчої програми ООН. 

Виплата допомоги здійснюється у розмірі 2 220 грн на кожного члена домогосподарства на місяць, але не більше як для трьох осіб протягом трьох місяців. 

Важливо! Отримання допомоги не потребує вашого звернення. Перелік отримувачів узгоджується з Міністерством соціальної політики України відповідно до інформації в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. Допомога надається з урахуванням черговості включеності людей у базу даних ВПО. 

Виплати надходитимуть через систему грошових переказів Western Union або грошовим переказом через фінансову установу (перелік уточнюється). 

Детальніше за посиланням.

 1. Допомога від Міжнародної організації з міграції в Україні. 

Разову допомогу у розмірі 2 200 грн можуть отримати найбільш вразливі групи населення серед ВПО та приймаючих громад, зокрема: 

 • вагітні жінки; 
 • батьки, що самостійно виховують дітей; 
 • сім’ї з двома і більше дітьми;
 • родини, де є особи з інвалідністю; 
 • родини, де є люди похилого віку.

Нині програма реалізується в Закарпатські та Івано-Франківських областях. Програма планується до розширення на інші області. 

Детальніше про порядок отримання допомоги в Закарпатській області за посиланням

Детальніше про порядок отримання допомоги в Івано-Франківській області за посиланням.

 1. Допомога від Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні (далі – МКЧХ).

Фінансова допомога становить 2 500 грн на особу на місяць протягом щонайменше одного місяця. Наразі відсутня детальна інформація щодо порядку звернення. Вона буде оновлюватися.

Наявна інформація за посиланням

Крім того, МКЧХ вже реалізовував програми щодо підтримки ВПО в Одеській та Дніпропетровській областях. Детальніше за посиланням

Важливо! Допомогу можна отримати за однією з програм, які реалізують агенції/організації. Не подавайте заявки на отримання коштів у межах всіх програм одночасно. 

Підтримка людей, які евакуюються у безпечні райони з населених пунктів, де ведуться бойові дії

З районів проведення бойових дій або загрози бойових дій здійснюється проведення загальної евакуації. Евакуацію організовують центральна та місцева влади із залученням наявного транспорту, зокрема через АТ “Укрзалізниця”. Вибір транспорту залежить від фактичної ситуації та наявної інформації про можливу загрозу населенню, що евакуюється.

Про евакуацію, зокрема дату та час, місце збору, маршрути слідування повідомляють виключно офіційні органи державної влади! Перевіряйте інформацію на офіційних сайтах обласних рад/військових адміністрацій,  місцевої влади/місцевої військової адміністрації! Крім того, інформацію можуть озвучувати центральні органи влади, наприклад, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.  

Не ігноруйте повідомлення про проведення евакуації населення!

Евакуація людей із травмами може відбуватися спільно з міжнародними організаціями. Наприклад, така діяльність здійснюється медичними потягами за сприяння «Лікарі без кордонів» (Médecins Sans Frontiéres (MSsF)). Детальніше про їхню діяльність за посиланням.  

Звертаємо увагу, що людям, які евакуюються із населених пунктів, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій (можливих бойових дій), у безпечні райони, надається грошова та гуманітарна допомога.

Грошова допомога здійснюється у розмірі: 

3 000 грн – для осіб з інвалідністю та дітей;  

2 000 грн – для інших осіб.

Важливо! Кошти надаються у готівковій формі одноразово.

Виплата коштів здійснюється АТ “Укрпошта” на підставі інформації про дату відбуття та орієнтовну кількість цивільного населення, що евакуюється. Ця інформація отримується від АТ “Укрзалізниця”.

Виплата здійснюється не пізніше наступного дня після прибуття до проміжного, приймального пункту евакуації, розташованого на залізничному вокзалі.  

Для отримання грошової допомоги необхідно пред’явити:  

 • документ, що посвідчує особу, а у разі відсутності – “єДокумент” у мобільному застосунку “Дія”;  
 • документ із даними про податковий номер (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від нього);  
 • свідоцтво про народження дитини (зокрема й е-свідоцтво про народження).

Дані вносяться до відомостей про виплату грошової допомоги цивільному населенню, які заповнюються працівниками АТ “Укрзалізниця”.

Важливо! У разі відсутності у вас документів у відомості про виплату грошової допомоги зазначаються дані документів двох осіб, які можуть підтвердити особу, яка отримує допомогу.

Також евакуйовані можуть отримати грошову допомогу від міжнародних організацій. Інформація щодо переліку надавачів допомоги буде оновлюватись.

Підтримка людей, які проживають на деокупованих територіях

З метою відновлення інфраструктури та комунікацій, пошкодженого житла та покриття гуманітарних потреб низка міжнародних організацій здійснюють діяльність у цих напрямах. Так, МКЧХ фінансово та за допомогою обладнання забезпечив прокладення 7 км труб, що з’єднують Київський та Ірпінський водоканали. Згідно з інформацією, яку надав МКЧХ, водопостачання відновлено для близько 200 тис. людей в Ірпені та деяких інших населених пунктах у передмісті Києва.  

Людям, які проживають у деокупованих населених пунктах, надається грошова та гуманітарна допомога.

Грошова допомога здійснюється у розмірі: 

3 000 грн – для осіб з інвалідністю та дітей;  

2 000 грн – для інших осіб.

Кошти надаються у готівковій формі одноразово.

Важливо! Грошова допомога надається тим людям, які не є і не реєструвались як ВПО.

Виплата коштів здійснюється виконавчими органами місцевих рад/військовими адміністраціями. Інформація про необхідні кошти та кількість осіб, яким вона передбачається, передається протягом десяти календарних днів після відновлення діяльності внаслідок деокупації. 

Потребуючим підтримки не потрібно подавати окремі заяви. Рекомендуємо слідкувати за інформацією від місцевої влади або звернутися офіційними каналами (поштою, телефоном). 

Виплата здійснюється мешканцям деокупованих громад виконавчими органами місцевих рад/військовими адміністраціями протягом п’яти робочих днів із дня отримання коштів. Кошти мають бути нараховані протягом одного дня після подання запиту місцевими органами. 

Для отримання грошової допомоги необхідно пред’явити:  

 • документ, що посвідчує особу, а у разі відсутності – “єДокумент” у мобільному застосунку “Дія”;  
 • документ із даними про податковий номер (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від нього);  
 • свідоцтво про народження дитини (зокрема й е-свідоцтво про народження).

Дані вносяться до відомості про виплату грошової допомоги цивільному населенню. Відомість заповнюється місцевою владою.

Важливо! У разі відсутності у вас документів у відомості про виплату грошової допомоги зазначаються дані документів двох осіб, які можуть підтвердити особу, яка отримує допомогу.

У разі проживання на деокупованих територіях ви можете також отримати допомогу в межах програм міжнародних організацій. Зокрема:

 1. Допомога від Норвезької ради у справах біженців в Україні.

Допомога надаватиметься у розмірі 2 220 грн для кожного члена родини на місяць. Сумарно виплати розраховано на три місяці. Виплати буде надано найуразливішим із-поміж тих, хто звернувся. Реєстрація здійснюється через месенджер WhatsApp. 

Детальніше про порядок та умови отримання можна дізнатися за посиланням та в інших повідомленнях на сторінці Норвезька рада у справах біженців в Україні.

 1. Допомога від МКЧХ в Україні.

Фінансова допомога становить 2 500 грн на особу на місяць протягом щонайменше одного місяця. Наразі відсутня детальна інформація щодо порядку звернення. Вона оновлюватиметься. Наявна інформація за посиланням

МКЧХ вже реалізовував програми щодо підтримки населення у м. Буча (Київська область). Детальніше за посиланням

Важливо! Допомогу можна отримати за однією з програм, які реалізують агенції/організації. Не подавайте заявки на отримання коштів у межах всіх програм одночасно. 

Інформація щодо переліку надавачів допомоги оновлюватиметься.

Підтримка людей, які проживають у тимчасовій окупації або оточенні (блокуванні)

Люди, які проживають у населених пунктах, що перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), мають отримувати всі належні соціальні виплати, пенсію та субсидії. З особливостями виплати пенсії у період дії воєнного стану можна ознайомитися в інфографіці за посиланням.

Звертаємо увагу, що у разі неможливості доставки АТ “Укрпошта” пенсії, вона буде накопичуватись на вашому поточному рахунку. Такий рахунок буде відкрито за зверненням Пенсійного фонду. В даному випадку не потребується вчинення Вами жодних дій. В подальшому кошти можуть бути зняті Вами з рахунків, в тому числі через АТ “Укрпошта”. 

У зв’язку з відсутністю доступу до територій, ризиками, які пов’язані з отриманням адресної допомоги від міжнародних організацій, надання допомоги є обмеженим. 

Важливо! Інформація щодо переліку надавачів допомоги оновлюватиметься.

Водночас Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України має забезпечити систематизацію та узагальнення питань щодо виплат допомоги, а також подати пропозиції щодо вирішення проблем.

Подання заяви онлайн

Звертаємо увагу, що згідно останніх оновлень подати заявку на отримання додаткової грошової допомоги від міжнародних організацій можна онлайн. Зробити це можна на соціальній платформі єДопомога за посиланням: https://edopomoga.gov.ua 

Для подання заяви необхідно вчинити послідовні дії:

 1. Зайти на сайт Єдопомога та обрати “Виплати від міжнародних організацій”
 1. Натиснути кнопку “Заповнити заяву на допомогу”
 1. Заповнити заяву. Першим кроком необхідно обрати вашу додаткову вразливість (або зазначити про її відсутність)
 1. Заповнити заяву. Другим кроком необхідно вказати персональні дані (Прізвище, ім’я, по-батькові, ідентифікаційний номер, дату народження та номер телефону)
 1. Заповнити заяву. Третім кроком є заповнення даних, щодо документу, що підтверджує особу (паспорту громадянина України, паспорту у формі ID-картки, посвідки на постійне чи тимчасове проживання, тимчасове посвідчення громадянина України, свідоцтва про народження)
 1. Заповнити заяву. Четвертим кроком є надання даних щодо поточного місця проживання

 або даних щодо останнього задекларованого/зареєстрованого місця проживання та місця до якого здійснено переміщення (для внутрішньо переміщених осіб)

 1. Заповнити заяву. П’ятим кроком є надання інформації щодо осіб, які перебувають на утриманні (або відсутності такої інформації)
 1. Заповнити заяву. Шостим кроком є визначення рахунку для виплати та підтвердження відправки заявки

Нормативно-правові акти 

Постанова Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 р. № 162  “Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану

Постанова Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 220  “Питання надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні”.

Постанова Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2022 р. № 457 “Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України”.

Постанова Кабінету Міністрів України від 17 травня 2022 р. № 602 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо посилення соціальної підтримки окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України”.

Постанова Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 841 “Про затвердження Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій”.