Skip navigation

У цьому відео ми розкажемо про медичне забезпечення для внутрішньо переміщених осіб, зокрема під час воєнного стану.

У 2016 році в Україні стартувала реформа охорони здоров’я. Першим етапом реформи були зміни в первинній ланці надання медичних послуг. Тепер всі громадяни мають можливість отримувати послуги не за місцем реєстрації, а знайти спеціаліста за місцем фактичного проживання та за рівнем кваліфікації чи іншими критеріями, які підходять саме їм.

Для цього необхідно укласти декларацію про намір лікуватися у певного лікаря. Якщо раніше ми могли відразу безоплатно піти до вузькопрофільного спеціаліста, то тепер щоб отримати цю послугу безоплатно потрібно спочатку отримати консультацію та направлення у сімейного лікаря.

Але що ж робити, якщо ви були змушені покинути своє місце проживання у зв’язку з війною та стати на облік як внутрішньо переміщена особа?

17 березня 2022 року Міністерство охорони здоров’я України видало Наказ № 496, в якому врегульовано питання надання первинної медичної допомоги внутрішньо переміщеним особам в умовах воєнного стану. Відповідно до наказу внутрішньо переміщена особа має бути прийнята в будь-якому закладі охорони здоров’я на свій вибір. Натомість необхідно, щоб заклад мав можливість забезпечити відповідне лікування. Важливо, що амбулаторія чи інший лікувальний заклад, до якого ви як ВПО звернулися:

  • надавали первинну, а також медичну допомогу пацієнтам у невідкладному стані;
  • проводили вакцинацію відповідно до календаря профілактичних щеплень.

Надавачі медичних послуг не мають права наполягати на необхідності подання їм декларації з лікарем. Якщо ви бажаєте обрати лікаря за новим місцем проживання, ви можете укласти нову декларацію. Нагадуємо, що лікаря можна змінювати необмежену кількість разів.

Також для внутрішньо переміщених осіб в аптеках продовжує діяти програма “Доступні ліки”. Всі препарати за рецептом для людей, які потребують постійного лікування, можна отримати в будь-якій аптеці безкоштовно. Якщо ліки перевищують визначену державою ціну, їх можна отримати за доплату.

У квітні 2022 року ми провели аналіз сайтів та соціальних мереж двадцяти двох громад щодо інформування внутрішньо переміщених осіб, зокрема про отримання медичних послуг. Ми виявили, що із двадцяти двох громад у семи відсутня інформація про медичні послуги для ВПО в будь-якому вигляді. Значна кількість інформації розміщується у стрічці новин, однак ця інформація, як правило, губиться у потоці інших новин, її складно знайти. Гарним прикладом є сайт Тернопільської міської ради, де є розділ “Громадянам”, в якому можна знайти “Довідник лікувально-профілактичних закладів Тернополя”. У блоці “Корисна інформація для ВПО” є номер телефону гарячої лінії для звернення щодо отримання медичної допомоги. Також деякі громади висвітлюють інформацію про медичне забезпечення в соціальних мережах. Це дає змогу швидко повідомити аудиторію. Проте важливо, щоб ця інформація дублювалася на сайті. 

З огляду на це ми рекомендуємо місцевій владі: 

  • створити окремий розділ/кнопку/вкладку на сайті місцевої ради, назва якої буде однозначно відповідати тематиці “Допомога ВПО”;
  • систематизувати та розміщати всі рішення і наявні можливості для ВПО у відповідній категорії на офіційному ресурсі громади; 
  • оновити розділи “Заклади охорони здоров’я”, інші розділи, які присутні в архітектурі сайтів місцевих рад, враховуючи необхідність нових мешканців громад знаходити велику кількість інформації та контактів. 

Ознайомитися з результатами дослідження та всіма рекомендаціями ви можете на сайті Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”. Посилання на звіт також додаємо в описі до відео.

Натомість внутрішньо переміщеним особам ми рекомендуємо перевіряти офіційні сайти місцевих рад, а також підписуватися на соціальні мережі громад, де ви зараз проживаєте. 

Посилання до відео: 

  1. Наказ МОЗ України від 17.03.2022 № 496 “Деякі питання надання первинної медичної допомоги в умовах воєнного стану”.

2. Програма “Доступні ліки”.

3. Аналітичний звіт “Тенденції інформування внутрішньо переміщених осіб на місцевому рівні”.