Skip navigation

У цьому відео ми розкажемо про зайнятість в умовах воєнного стану, зокрема про  те:

  • які заходи підтримки передбачені для внутрішньо переміщених осіб;
  • які державні органи і яким чином сприяють працевлаштуванню та що вже сьогодні можна зробити самому.

Тож поїхали! 

Згідно з Конституцією України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло. Одночасно з цим положення Основного Закону України визначає, що “кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується”. Можливість працювати невід’ємно пов’язана з можливістю свого забезпечення. 

Війна, розпочата Росією проти України, руйнує та пошкоджує житло, вбиває та завдає поранень, призводить до масового переміщення. Війна завдає шкоди економіці. Ми зіткнулися з безпрецедентним рівнем безробіття, яке пов’язане з припиненням або обмеженим форматом роботи підприємств, установ та організацій, скороченням бюджетників на різних рівнях тощо. 

Питання працевлаштування, попри всі складнощі, лежить у фокусі уваги влади на центральному рівні. 

Зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України № 331 визначено надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб.  

Компенсація витрат надається роботодавцю у розмірі 6 500 грн протягом двох місяців. 

Компенсація надається за кожну працевлаштовану особу з числа ВПО на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом.

Станом на середину липня  понад 4,4 тис. роботодавців скористалися програмою компенсації витрат на оплату праці за ВПО. Роботу отримали майже 7,4 тис. українців, що змушені були переїхати у більш безпечні регіони.

В описі до відео ви можете ознайомитися з детальним порядком отримання компенсації.

Нагадаємо, що основним державним органом у сфері зайнятості є Державний центр зайнятості та відповідні регіональні, базові центри зайнятості, філії регіональних центрів. Саме центр зайнятості є одним з основних посередників на ринку праці між роботодавцями і шукачами роботи. Звернувшись до центру зайнятості, ви можете на безоплатній основі отримати послуги з пошуку підходящої роботи, послуги з державного соціального страхування на випадок безробіття, а також оформити виплати у зв’язку з тимчасовою втратою роботи.

Зазначимо, що всі центри зайнятості працюють за єдиною схемою надання послуг. Ви можете звернутися до будь-якого центру зайнятості та отримати всі послуги, пов’язані з працевлаштуванням. Важливо, що центри зайнятості мають уніфіковані бази даних, що дає змогу знайти роботу не тільки в межах району чи області, а й держави в цілому.

Зверніть увагу, що нині спрощена реєстрація отримання статусу безробітного. Тепер це можна зробити через портал “Дія”. Послуга доступна людям, місце  роботи яких  на тимчасово окупованій території чи території ведення активних бойових дій. Через портал можна також подати заяву про поновлення статусу безробітного та заяву про призначення чи поновлення допомоги по безробіттю. Важливо, що оформлення може відбуватись без фізичного відвідування центру зайнятості. Посилання на послуги ви знайдете в описі до відео!

Центри зайнятості співпрацюють із різними донорами і міжнародними та національними партнерами, тож на місцевому рівні можуть бути різні додаткові пропозиції у сфері зайнятості.

Однією з можливостей є відкриття власної справи. Так, 1 липня стартувала програма «єРобота», яка передбачає отримання безповоротного гранту для власної справи. Заяву на отримання гранту від держави можна подати через портал “Дія”. За кошти можна буде придбати обладнання, закупити сировину або оплатити оренду приміщення.  

В описі до відео ми даємо посилання на деталі щодо цієї програми. Зверніть увагу, що нині з’являється все більше програм підтримки. Водночас державній та місцевій владі ми рекомендуємо: 

  • здійснити оцінювання потреб постраждалого населення; 
  • сформувати профілі громад у сфері зайнятості населення та підтримки бізнесу;
  • посилити заходи з метою залучення міжнародної допомоги для підтримання бізнесу.

Більше оновлень за цією темою на сторінці та сайті Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”.

Посилання до відео: 

  1. Стаття “Державна підтримка ВПО у вигляді компенсації витрат”: https://www.vplyv.org.ua/archives/6134 
  2. Послуга “Отримання статусу безробітнього” на порталі “Дія”: https://diia.gov.ua/services/otrimannya-statusu-bezrobitnogo 
  3. Послуга “Реєстрація у центрі зайнятості” на порталі “Дія”: https://diia.gov.ua/services/dopomoga-po-bezrobittyu 
  4. єРобота. Програми грантів для розвитку підприємництва та навчання українців: https://www.dcz.gov.ua/novyna/yerobota-programy-grantiv-dlya-rozvytku-pidpryyemnyctva-ta-navchannya-ukrayinciv