Skip navigation

10 листопада 2022 у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться бойові дії (реєстраційний номер 8198). 

Законопроектом передбачається, що пенсія за віком та по інвалідності особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться бойові дії призначається з дня, що настає за днем досягнення особою пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, незалежно від строку звернення за пенсією. Така норма доповнює Розділ XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та буде чинною на період дії воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування. 

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, буде визначатися Кабінетом Міністрів України.

Термін “тимчасово окупована територія” вживається у значенні, визначеному в Законі України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”. 

На думку, ініціаторів законопроєкту його прийняття дозволить створити правові передумови для справедливого підходу до призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території України та на території, де ведуться бойові дії, та які з об’єктивних причин не можуть у встановлений законом строк та порядок звернутись за призначенням пенсії. 

Проєкт Закону “Про внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться бойові дії доступний за посиланням: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/40789.  

Аналіз судової практики у сфері пенсійного забезпечення внутрішньо переміщених осіб за посиланням: https://www.vplyv.org.ua/archives/6906