Skip navigation

Всередині грудня 2022 року Міністерством цифрової трансформації України були оновлені послуги для внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО)  в мобільному застосунку “Дія”. Розширення послуг для ВПО було анонсовано ще влітку. В межах комунікації з Мінреінтеграції та Мінцифри це питання неодноразово піднімалось громадськими організаціями, зокрема Громадським холдингом “ГРУПА ВПЛИВУ”. 

Що ж змінилося та які обмеження досі наявні? 

Доступні послуги для ВПО

У мобільному застосунку “Дія” є категорія “Послуга для ВПО”. Цифровим шляхом ВПО можуть звернутись за:

  • допомогою на проживання для ВПО;
  • змінити адресу фактичного місця проживання ВПО (послуга звучить як “Змінити адресу реєстрації ВПО”);
  • скасувати статус ВПО.

Саме дві останні послуги були анонсованими раніше та очікуваними користувачами. Завдяки змінам ВПО не мають потреби звертатись фізично до уповноважених органів, що є особливо ускладненим в умовах періодичних ракетних ударів, обстрілів, а також обмежень в енергозабезпеченні.

Картинка. На картинці зображено перелік категорій послуг в мобільному застосунку “Дія”.  Серед послуг “Допомога армії”, “Військові облігації”, “Пошкоджене майно”, “Допомога по безробіттю” тощо. Категорія “Послуги для ВПО” виділена червоною рамкою.

Картинка. На картинці зображено перелік послуг, доступних в категорії “Послуги для ВПО”, а саме: “Допомога для ВПО”, “Змінити адресу реєстрації ВПО”, “Скасувати статус ВПО”. Праворуч від назви кожної категорії розміщена стрілка для переходу на конкретну послугу.

Послуга “Допомога для ВПО”

Отримати дану послугу можуть виключно ті переселенці, які перемістилися з тимчасово окупованої території, а також з території громад, де ведуться (велися) бойові дії. Їх перелік на періодичній основі затверджується Мінреінтеграції. Актуальний (станом на середину січня 2023 року) перелік затверджений наказом Мінреінтеграції від 22 грудня 2022 року № 309. Перелік доступний за посиланням

При зверненні ви здійснете подання заяви на допомогу на проживання (на себе та членів своєї сім’ї) та одночасно отримаєте довідку про взяття на облік ВПО. 

На жаль, ті особи, які виїхали з інших територій України і мають відповідно до законодавства право на отримання довідки про взяття на облік ВПО, позбавлені можливості оформити довідку через застосунок “Дія”. З приводу цього, ми підготували окреме звернення до Мінцифри. 

Крім того, громадяни, які зареєструвались як ВПО до 24 лютого 2022 року, не можуть подати заяву на допомогу на проживання через застосунок “Дія”. Для подання заяви або внесення змін в довідку необхідно, як і раніше, звертатися до ЦНАПу або органів соціального захисту.

Картинка є зображенням з мобільного застосунку “Дія” при зверненні за отриманням “Допомоги для ВПО”. На картинці розміщено напис “Ваше місце реєстрації проживання не входить до переліку областей, де ведуться бойові дії. Спробуйте звернутись особисто до найближчого органу соціального захисту, місцевого самоврядування або ЦНАПу”. Поруч з написом розміщено сумний смайлик.

Зверніть увагу, що у разі якщо ви не переїжджали і отримували раніше адресну допомогу для ВПО, нарахування мало продовжуватись автоматично в новому розмірі. 

Картинка є зображенням з мобільного застосунку “Дія” при зверненні за отриманням “Допомоги для ВПО”. На картинці розміщено напис “У вас вже є довідка переселенця в Дії. Громадяни, які отримали статус ВПО до 24 лютого 2022 року, можуть внести зміни в довідку та оформити виплати через органи соціального захисту або ЦНАП.” Поруч з написом розміщено смайлик з рукою та піднятим догори вказівним пальцем.

Послуга “Змінити адресу реєстрації ВПО”

Зміна адреси фактичного місця проживання/перебування ВПО доступна для всіх осіб, які отримали довідку про взяття на облік ВПО і мають її в цифровому вигляді. 

Для зміни адреси фактичного місця проживання необхідно вказати нову адресу (область, населений пункт та вулицю, номер будинку/квартири) та підтвердити своє місцезнаходження за допомогою геолокації. Зверніть увагу, що потрібно знаходитись в радіусі 5 кілометрів від цієї адреси. В іншому разі – змінити фактичне місце проживання та отримати нову довідку не вийде. 

Важливо! Ви можете в подальшому звернутися до уповноваженого органу за місцем перебування на обліку для отримання довідки у паперовій формі. Отримання паперової довідки не є обов’язковим. 

Картинка є зображенням з мобільного застосунку “Дія” при зверненні за отриманням послуги “Змінити адресу фактичного проживання””. На картинці розміщено напис “Вітаємо, (ім’я). Зараз ви зареєстровані за адресою ______ та через Дію можете автоматично перереєструватись в будь-якій області. Для цього маєте вказати нову адресу та підтвердити свою присутність там за допомогою геолокації. Доступ до поточної локації, тобто до вашого актуального місця перебування, система запитає лише один раз. Це потрібно, щоб узгодити всі дані та уникнути помилок, і може відбутись лише за вашої  згоди.” Поруч з написом розміщено смайлик з рукою.

Картинка є зображенням з мобільного застосунку “Дія” при зверненні за отриманням послуги “Змінити адресу фактичного проживання””. На картинці розміщено напис “Укажіть своє поточне місце перебування” та строка з вибором області і переходом на перелік. Внизу знаходиться кнопка “далі”.

Картинка є зображенням з мобільного застосунку “Дія” при звернення за отриманням послуги “Змінити адресу фактичного проживання””. На картинці розміщено напис “Укажіть своє поточне місце перебування” та строка з вибором області, населеного пункту, вулиці, будинку, квартири/приміщення (у разі наявності) і переходом на перелік для вибору. Внизу знаходиться кнопка “далі”.

Картинка є зображенням з мобільного застосунку “Дія” при зверненні за отриманням послуги “Змінити адресу фактичного проживання”. На картинці розміщено напис “Підтвердіть своє місце перебування” з наступним супровідним текстом “Ми не зберігаємо і не передаємо нікому дані вашої геолокації”, а також “Щоб підтвердити своє місце перебування, надайте Дії одноразовий доступ до вашої геолокації – тільки для цієї заяви. Ви маєте бути в радіусі 5 км від адреси, яку вказали.”

Послуга “Скасувати статус ВПО”

Скасування довідки про взяття на облік ВПО доступне для всіх осіб, які отримали довідку і мають її в цифровому вигляді. 

Для скасування довідки здійснюється запит на скасування, який включає підтвердження даних заявника (ПІБ, податкового номеру, даних про чинну довідку ВПО, а також адреси місця реєстрації) та достовірності наведених у заяві даних.

Важливо!

Згідно повідомлення у додатку, повторне отримання довідки в онлайн форматі можливе тільки в разі зміни фактичного місця проживання. 

Також, отримання довідки онлайн буде можливим лише у разі якщо переміщення буде здійснюватись з тимчасово окупованої територій, а також з території громад, де ведуться бойові дії. В інших випадках – необхідне фізичне звернення до уповноважених органів. 

Про скасування довідки надійде повідомлення в додатку. Довідка буде видалена з переліку документів.

Картинка є зображенням з мобільного застосунку “Дія” при зверненні за отриманням послуги “Скасувати статус ВПО”. На картинці розміщено напис  “Вітаємо, ім’я. Якщо повернулись до місця постійного проживання – скасуйте статус ВПО собі, дітям та особам з інвалідністю, що проживають разом з вами. Скасування статусу ВПО означає припинення виплат для тимчасово переміщених осіб та пільг, що з ним пов’язані. Зверніть увагу: поновити статус ВПО можна лише, якщо знову будете вимушені переїхати в іншу область з території, де ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованої території.”

Картинка є зображенням з мобільного застосунку “Дія” при зверненні за отриманням послуги “Скасувати статус ВПО”. На картинці розміщено напис  “Запит на скасування статусу ВПО”, а також повідомлення “Якщо ви скасуєте статус ВПО, ви можете отримати його, тільки в разі зміни фактичного місця проживання”. Нижче розміщено дані щодо підтвердження даних заявника (ПІБ, податкового номеру, даних про чинну довідку ВПО, а також адреси місця реєстрації) та кнопка підтвердження достовірності наведених у заяві даних.

Картинка є зображенням з мобільного застосунку “Дія” при зверненні за отриманням послуги “Скасувати статус ВПО”. На картинці розміщено напис  “Дякуємо, запит надіслано! Статус ВПО скасується, коли запит оброблять. А довідка переселенця видалиться з Дії”. Нижче розміщена кнопка з написом “Дякую”. 

Висновки

Запровадження нових послуг для ВПО, а саме зміни адреси місця фактичного проживання та скасування довідки ВПО є суттєвим кроком щодо покращення доступу переселенців до державних послуг. Одночасно з цим, це дозволить ефективніше планувати державну політику в цій сфері та суттєво зменшить навантаження на державні органи. Це особливо актуально в умовах постійної загрози зі сторони держави-агресора.Разом з тим, послуги для ВПО в застосунку “Дія” можуть бути покращені та стати доступними для всіх осіб, які мають право на отримання довідки про взяття на облік ВПО. За посиланням Ви може ознайомитись з детальним аналізом та пропозиціями Коаліції громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих від збройної агресії росії проти України щодо покращення функціоналу послуг для ВПО.