Skip navigation

До такого висновку дійшли експерти та експертки Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ» за результатами моніторингу інформаційної доступності політичних партій.

Даний моніторинг проводився з 25 вересня до 24 жовтня 2020 року, в період виборчої кампанії. Інформація для моніторингу збиралася з відкритих джерел – онлайн-ресурсів політичних партій. Всього до моніторингу потрапило 24 політичні партії, серед яких 5 – парламентські та 19 партій, які мали найбільшу електоральну підтримку населення у регіонах напередодні виборів.

«Нашою метою було оцінити, наскільки інформація на онлайн – ресурсах та в програмах політичних партій є доступною для виборців з інвалідністю. Для цього ми використовували міжнародні стандарти, наприклад Web Content Accessibility Guidelines. Також ми ставили для себе завдання визначити, чи враховуються в документах та публікаціях цих партій інтереси людей з інвалідністю, маломобільних груп населення, а також внутрішньо переміщених осіб», – зазначила Тетяна Дурнєва.

Моніторинг охоплював відразу кілька напрямків, а саме:

 • аналіз наявності та доступності інформації про діяльність політичних партій у мережі інтернет;
 • аналіз вебдоступності офіційних сайтів  політичних партій та інформації на них, що включає відповідність методичним рекомендаціям  The Web Content Accessibility Guidelines 2.0, доступність фото та відео контенту, позитивні та негативні приклади;
 • аналіз забезпечення інформації у доступних форматах на офіційних сторінках політичних партій у соціальних мережах, що включає відповідність критеріям спрощеної мови, використання коректних термінів, дотримання стандартів оформлення фото та відео контенту, позитивні та негативні приклади;
 • аналіз програм політичних партій на предмет інформаційної доступності доступності, що включає їх відповідність критеріям спрощеної мови та стандартам оформлення тексту;
 • аналіз програм щодо врахування прав та інтересів людей з інвалідністю, маломобільних груп населення і внутрішньо переміщених осіб.

Результати моніторингу продемонстрували, що жодна з політичних партій не відповідає всім критеріям доступності для людей з інвалідністю. Коротко результати моніторингу є наступними:

 • Лише одна політична партія має 100 % відповідність методичним рекомендаціям The Web Content Accessibility Guidelines 2.0. 
 • Жодна партія не має на своєму сайті версії для осіб із порушеннями зору.
 • Партії не приділяють виборцям з інвалідністю належної уваги в публікаціях. Лише в 1% опублікованих новин на сайтах та сторінках партій в соціальних мережах є згадка про людей з інвалідністю. 
 • Лише кожна третя інфографіка та кожне сьоме відео на сайтах партій  відповідають критеріям доступності для візуального наповнення.
 • Жодна фотографія на сайтах та сторінках соцмережах не має тифлокоментарів.  
 • 82% публікацій на сторінках в соціальних мережах парламентських партій та 85 % публікацій на сторінках регіональних партій важко сприймати через довгі речення, складну пунктуацію, використання абревіатур, слів іншомовного походження тощо.
 • 94% відео на сторінках парламентських партій та 82% відео на сторінках регіональних партій не мають субтитрів. 
 • Жодна з програм партій не є повністю інформаційно доступною. 
 • 70% програм партій взагалі не містять положень чи згадок про людей з інвалідністю. У 50% згадок використовується некоректна термінологія по відношенню до цієї категорії громадян. 
 • 92% програм парламентських партій не містять положень про потреби внутрішньо переміщених осіб. Там, де ці положення є, в 100% випадків використовуються некоректна термінологія. 

«Перед проведенням моніторингу ми направляли всім політичним партіям свої рекомендації щодо доступності та інклюзивності. Однак, як показали результати –  рекомендації не були враховані в повному обсязі. Наразі в Україні відсутня партія, яка б повністю відповідала  критеріям доступності та інклюзивності. Це означає, що попереду слідує етап роботи як з осередками партій на місцях, так і органами місцевого самоврядування до складу яких увійшли їх представники. Лише в результаті комплексного підходу – інтереси людей з інвалідністю, маломобільних груп населення та ВПО будуть враховані на належному рівні»,  – Марія Красненко.

Автори звіту наводять низку рекомендацій за результатами моніторингу. Рекомендації є загального характеру, наприклад, ознайомитись з рекомендаціями щодо доступності та інклюзивності, визначити особу, відповідальну за інклюзію, залучити представників громадських організацій, які опікуються правами людей з інвалідністю для надання фахових консультацій. 

Також рекомендації стосуються кожного з блоків проведеного дослідження: щодо доступності інформації про діяльність, вебдоступності офіційних сайтів, доступності соціальних мереж тощо. Текст Звіту “Інклюзивність місцевих виборів 2020.  Доступність інформаційних матеріалів  політичних партій для осіб з інвалідністю  та маломобільних громадян” можна:

З методологією проведення моніторингу ви можете ознайомитись за посиланням: https://www.vplyv.org.ua/archives/5728

Звіт “Інклюзивність місцевих виборів 2020. Доступність інформаційних матеріалів політичних партій для осіб з інвалідністю та маломобільних громадян” підготовлено в рамках проєкту “Доступні вибори”, який реалізується ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ” за фінансової підтримки Національного демократичного інституту (NDI).