Skip navigation

Безкоштовна психологічна та правнича допомога людям з інвалідністю в умовах воєнного стану

Люди з інвалідністю та їхні опікуни чи опікунки, які перебувають за кордоном чи в Україні, можуть отримати психологічну та правничу допомогу. Для цього потрібно заповнити онлайн-форму або зателефонувати оператору (+38 (050) 224-72-36 чи +38 (050) 224-72-36).

Гаряча лінія працює з 10:00 до 19:00 із понеділка по суботу.

Психологічна та правнича допомога людям з інвалідністю в умовах воєнного стану надається у межах проєкту “Гаряча лінія допомоги для людей з інвалідністю в умовах воєнного стану”. Проєкт реалізують ГО “Вектор прав людини” у співпраці із ГО “Боротьба за права” за підтримки проєкту “Права людини для України” Програми розвитку ООН в Україні. Фінансування здійснює Міністерство закордонних справ Данії протягом 2019–2023 рр.

Джерело

Як випускникам отримати документ про освіту

1. Якщо школа розташована на вільній території та учень здобуває освіту дистанційно:
– у такому випадку документи виготовлять за звичайною процедурою;
– документи замовити зможе і заклад, де учень навчається нині.

2. Якщо школа розташована на тимчасово окупованій території:
– випускник звертається до будь-якого закладу на вільній території України із заявою на продовження навчання за дистанційною (екстернатною) формою та отримання документів.

3. Якщо школа не працює внаслідок війни:
– видати документи може будь-який заклад за місцем перебування випускника, визначений місцевим управлінням освіти
(для учнів, які за кордоном – будь-який заклад в Україні).

Для семестрового й річного оцінювання можна надати інформацію з електронного журналу і щоденника за попереднім місцем навчання.

Джерело

Паспорт громадянина України: де отримати, як продовжити термін дії та багато інших відповідей від Державної міграційної служби України

Ключові тези:

Строк дії паспортів громадянина України для виїзду за кордон, які було оформлено з використанням бланків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 р. № 1725, від 26 червня 2007 р. № 858 та від 7 травня 2014 р. № 152, може бути продовжено.

В умовах воєнного стану щодо ситуації з логістикою доставки паспортних документів варто звертатися за телефоном гарячої лінії у тих територіальних органах і територіальних підрозділах Державної міграційної служби України, які розташовані у регіонах, де не ведуться активні бойові дії (детальніше тут). Працівники органів ДМС не рекомендують оплачувати підвищену суму адміністративного збору за термінове оформлення таких документів.

Дізнатися про стан оформлення та виготовлення паспортних документів можна за допомогою відповідного електронного сервісу “Перевірка стану оформлення документів”. Він доступний на офіційному вебсайті ДМС за посиланням.

Джерело

Нові стійкі рішення для покращення життя переселенців

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та Управління Верховного комісара ООН у справах біженців підписали меморандум про надання переміщеним через війну людям доступу до їхніх прав та пошуку стійких рішень щодо переміщення. В угоді передбачені кроки щодо реконструкції комунальних центрів та розширення послуг захисту для переміщених осіб у районах, де вони можуть отримати роботу, освіту та соціальні послуги. Сторони домовилися про співпрацю у картографуванні покинутих будівель, таких як санаторії, які можна було б відремонтувати та перепрофілювати для розміщення людей, які втратили свої домівки.

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців підтвердило свою готовність розпочати ремонт будинків легкої та середньої складності, які постраждали внаслідок обстрілів, коли умови безпеки дозволять людям повернутися додому.

Джерело

Переселенці, які потребують додаткового захисту, зможуть отримати по 2 200 грн на кожного члена родини протягом трьох місяців

Відповідно до Постанови № 446 таку допомогу надаватиме Всесвітня продовольча програма ООН. Крім того, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців окремо допоможе українським малозабезпеченим пенсіонерам із числа внутрішньо переміщених осіб. Їм також буде додатково виплачуватись по 2 200 грн. Виплатами від донорів планується охопити близько 700 тис. ВПО.

Відповідно до Постанови № 445 для отримання цієї допомоги переселенцям не потрібно буде подавати окремих заяв. Виплати здійснюватимуться на підставі вже існуючих даних в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. Ці виплати є додатковою підтримкою до допомоги на проживання.

Джерело

Як виїхати з тимчасово окупованого Криму

Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим надало детальні пояснення щодо виїзду з тимчасово окупованого Криму.
У цьому документі ви знайдете, зокрема:
– відповіді на найважливіші запитання щодо виїзду із тимчасово окупованого Криму;
– інформацію про пункти пропуску, через які можна безпечно потрапити на територію України;
– контакти дипломатичних установ України у третіх країнах, до яких можна звернутися за необхідною консультативною та консульською допомогою.

Джерело

EducationUaBot допоможе знайти школу поблизу, відновити втрачений диплом про освіту чи продовжити викладати в умовах війни

Міністерство освіти і науки України за підтримки Швейцарії у партнерстві зі Швейцарсько-українським проєктом DECIDE презентували освітній чат-бот EducationUaBot. Чат-бот допоможе знайти необхідну інформацію про:
– пошук садочка, школи або коледжа за кордоном;
– онлайн-навчання в Україні;
– відновлення особистих документів про освіту;
– продовження викладання та роботи під час війни.
Крім того, за допомогою чат-бота можна дізнатися про повернення
до навчання (незалежно від місця перебування).

Джерело

Можливість перетину кордону громадянами України за внутрішніми паспортами продовжено

Таке рішення прийнято, зважаючи на ситуацію, що склалася на території України під час воєнного стану, коли громадяни держави не можуть швидко та вчасно оформити закордонний паспорт.

Джерело

Перші 200 млн грн для бізнесу, який наймає переселенців

Ці гроші спрямовані на виплати у 6 500 грн для часткової компенсації зарплат на кожну працевлаштовану внутрішньо переміщену особу. Цей крок має стати стимулом для роботодавців брати на роботу ВПО.

Джерело

Підтримка активістів і журналістів, які постраждали внаслідок російської агресії

Допомогу від Центру прав людини ZMINA можуть отримати правозахисники, громадські активісти, журналісти, волонтери, представники органів місцевого самоврядування, які постраждали внаслідок російської агресії, опинилися у місцях проведення бойових дій, окупації, були поранені та/або вимушені евакуюватися до інших регіонів України.

Підтримка може охоплювати швидке покриття витрат за такими категоріями:
– витрати на проїзд (пальне, квитки);
– ліки й медичні послуги;
– продукти й побутові товари;
– оренда житла і комунальні послуги;
– одяг першої необхідності, постільна білизна тощо;
– зв’язок (телефон та інтернет);
– обладнання для продовження діяльності (наприклад, диктофон, ноутбук, фотокамера тощо) замість втраченого/пошкодженого (на запит — за окремим погодженням);
– інше (на запит — за окремим погодженням).

Для подання заявки на отримання термінової допомоги необхідно заповнити гугл-форму.

Джерело

Як не втратити себе під час війни. Поради від переселенців

Юлія Божко, переселенка з Донецька:
– Відпустіть тих, хто відвернувся від вас у скрутний момент.
– Вірте в свої сили.
– Радійте будь-якому власному успіху, навіть маленькому.
Євгенія Іорданова, переселенка з Донецька:
– Вчіть мову, щоб почуватися комфортно за кордоном.
Юлія Баєва, переселенка з Ясинуватої:
– Розраховуйте на себе. А ще на друзів і оточуючих.
Олена Маленкова, переселенка з Донецька:
– Намагайтеся якнайменше озиратися назад. Краще думайте про сьогодні та завтра.
Олена Поволяєва, переселенка з Донецька:
– Не звикайте до квартир і міст.
– Будуйте плани та починайте жити.

Джерело

У “Дії” з’явилася послуга, яка дозволяє зареєструватись як внутрішньо переміщена особа

Ця послуга суттєво спрощує процедуру реєстрації. Без черг у ЦНАПах, втраченого часу та нервів. Через декілька днів після початку роботи, послуга реєстрації ВПО та подачі заяви на фінансову допомогу перестала працювати. Задля виправлення помилок та недоліків ця функція тимчасово знаходиться в режимі оновлення. Чекаємо на скоріше повернення вдосконаленої версії.

Також нагадуємо: Коаліція громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії росії проти України раніше зверталася до урядовців з проханням запустити цю послугу якнайшвидше.

Джерело

Додаткові механізми забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб

Уряд підрахував, що нині понад 10 млн українців вимушено покинули свої домівки через збройну агресію росії проти нашої країни. Із них 6,5 млн залишилися в Україні та оселилися у більш безпечних регіонах.

Для забезпечення житлом цих громадян Уряд затвердив Порядок з формування фондів житла для тимчасового проживання. Він передбачає процедури обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб і викупу. Планується, що в регіонах, у яких не ведуться бойові дії, житло будуватимуть з метою передачі для тимчасового проживання ВПО.

Джерело

Створено Національну раду з відновлення України від наслідків війни

Основними завданнями Ради є:

– розроблення плану заходів із післявоєнного відновлення та розвитку України;
– визначення та напрацювання пропозицій щодо пріоритетних реформ, прийняття та реалізація яких є необхідними у воєнний і післявоєнний періоди;
– підготовка стратегічних ініціатив, проєктів нормативно-правових актів, прийняття і реалізація яких є необхідними для ефективної роботи та відновлення України у воєнний і післявоєнний періоди.

Джерело

Роз’яснення щодо довідки внутрішньо переміщеної особи

Міністерство соціальної політики України на запит Асоціації міст України надало роз’яснення щодо практичного застосування законодавства, яке стосується соціального захисту внутрішньо переміщених осіб. У роз’яснені надано відповіді на запитання стосовно різних аспектів отримання довідки внутрішньо переміщеної особи.

Серед запитань, на які надано відповіді:
– Чи може особа, яка переміщена у межах однієї територіальної громади, отримати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи?
– Хто має право підписувати довідку ВПО та яку печатку необхідно ставити на цій довідці?
– Чи можна зазначати як фактичне місце проживання ВПО адресу комунальних підприємств, установ та організацій?
– Що робити, якщо особа отримала довідку ВПО і виїхала за кордон або повернулася до покинутого місця постійного проживання?

Джерело

СТАТТІ

Державна допомога для внутрішньо переміщених осіб

У статті детально описаний механізм отримання передбачених видів допомоги, визначено умови надання допомоги внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися до 24 лютого 2022 р. із Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим і м. Севастополя.

Джерело

Державна підтримка внутрішньо переміщених осіб у вигляді компенсації витрат

У статті детально описаний механізм отримання компенсації витрат за тимчасове проживання та оплату праці для внутрішньо переміщених осіб, яка надається особам, які готові підтримати українців, що опинилися далеко від дому.

Джерело

ПОДКАСТИ

“Ми добре жили…”. Історія про Вікторію та порятунок від війни у Німеччині

Разом із ШоТам? команда Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” запускає нову серію епізодів #ВпливовийПодкаст про українок, які, рятуючись від війни, були змушені переїхати до іншої країни. Перша історія “Ми добре жили…” розповідає про Вікторію, яка з маленькою дитиною та собакою на руках знайшли порятунок у Німеччині. Попри сльози та розпач, вона пройшла через складне випробування евакуації. В її розповіді є не лише описи страшних подій перших днів війни, а й поради тим, хто обрав Німеччину як кінцевий пункт свого вимушеного переїзду.

Повна версія епізоду на нашому каналі в YouTube, Telegram та на Spotify, Apple Podcasts та Google Podcasts.

Джерело

“Вдома краще…”. Історія про Дарину та порятунок від війни у Болгарії

Друга історія “Вдома краще…” розповідає про Дарину. У перші дні війни компанія її чоловіка допомогла родині з переїздом до Чернівців. Здавалося, все скоро минеться і вони повернуться додому. Однак коли стало зрозуміло, що війна затягується, Дарина з дитиною вирушили до Болгарії.
У цьому епізоді ви дізнаєтеся про те, як російська пропаганда впливає на життя європейців, яка проблема першою виникає після приїзду до іншої країни та в чому українські реформи кращі за європейські.
Повна версія епізоду на нашому каналі в YouTube, Telegram та на Spotify, Apple Podcasts та Google Podcasts.

Корисні посилання для тих, хто вирішив обрати Болгарію:
Національний портал для постраждалих від війни в Україні.
Допомога громадянам України в Болгарії.
Допомога українським біженцям в Болгарії/Помощ за украинските бежанци.
Днес! Мирно шествие за Украйна – София.
Болгарське видання з матеріалом про Україну.

Джерело

“Краще виїхати…”. Історія про Аллу та життя людей з інвалідністю в умовах війни

Третя історія “Краще виїхати…” розповідає про Аллу. Алла – відома та впливова громадська активістка із Запоріжжя, яка захищає права людей з інвалідністю. Завдяки адвокаційній кампанії, яку вона разом із командою провели у Запоріжжі, міська влада прийняла програму про безперешкодний доступ до житлових будинків людям з інвалідністю. Вони працювали заради цього пів року. І ось коли нарешті було призначено зустріч із представниками влади для обговорення впровадження програми почалася війна. З першого дня війни Алла допомагала організовувати евакуацію мешканців та мешканок з інвалідністю із Запоріжжя. Нині жінка з командою перебувають у Німеччині. Про життя людей з інвалідністю в умовах війни, евакуацію із Запоріжжя та плани після перемоги у нашому новому епізоді.

Повна версія епізоду на нашому каналі в YouTube, Telegram та на Spotify, Apple Podcasts та Google Podcasts.

Джерело

ІНФОГРАФІКИ

Як оформити та отримати паспорт у період воєнного стану

В інфографіці розповідається про те, як оформити та отримати паспорт у період воєнного стану. Наведено інформацію про державні структури, які надають ці послуги, графік їхньої роботи та адреси.

Окремо зазначений перелік послуг, який надає Державна міграційна служба України, контакти гарячої лінії, на яку можна звернутися із запитаннями та уточненнями. Зверніть увагу, що у разі, якщо ви не встигли отримати паспорт або не маєте можливості звернутися до державних органів, використовуйте “єДокумент”. Це електронний документ, який автоматично формується у мобільному застосунку “Дія” і може використовуватися для ідентифікації особи у разі втрати або знищення документів.

Інфографіка створена *Коаліцією організацій, що опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок широкомасштабної збройної агресії проти України.

Джерело

Як працюють суди в умовах воєнного часу в Україні

В інфографіці зібрано інформацію про особливості правосуддя в умовах воєнного часу, територіальну підсудність справ, нормативно-правове регулювання тощо. Наприклад, незважаючи на воєнний стан, право людини на судовий захист не може бути обмежене, всі суди працюють у штатному режимі, але з певними особливостями.

Крім того, наведено перелік справ, які підлягають невідкладному розгляду в умовах воєнного часу.

Інфографіка створена Коаліцією організацій, що опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок широкомасштабної збройної агресії проти України.

*До Коаліції входять: Центр прав людини ZMINA, Громадська організація “КримСОС”, Громадська організація “Донбас СОС”, БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”, БФ “Восток SOS”, Громадська організація “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, Кримська правозахисна група та БО БФ “Право на захист”.

Джерело

Громадяни, які надали житло переселенцям, можуть отримати грошову компенсацію від держави

В інфографіці наведено перелік умов, за яких власники житла, які прийняли у себе переселенців, можуть отримати компенсацію від держави. Також наведений обсяг компенсації. Нині передбачено, що за один день проживання одного переселенця держава виплачуватиме вам 14,77 грн або 443–457 грн на місяць.
Надано покрокову інструкцію того, як оформити компенсацію.

Інфографіка створена Коаліцією організацій, що опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок широкомасштабної збройної агресії проти України.

Джерело

Права працівників в умовах воєнного стану

В інфографіці зібрано інформація про особливості працевлаштування в умовах воєнного стану. Наведено роз’яснення щодо змін умов праці, робочий час, відпустку, гарантії мобілізованих і добровольців територіальної оборони. Наприклад, в умовах воєнного стану працювати можна не більше 60 годин на тиждень, а мобілізовані зберігають за собою місце роботи і середній заробіток.

Інфографіка створена Коаліцією організацій, що опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок широкомасштабної збройної агресії проти України.

Джерело

Права працівників в умовах бойових дій

Інфографіка містить пояснення щодо прав та обов’язків робітника, який працює у населеному пункті, де ведуться бойові дії. Наведені обов’язки роботодавців, якщо підприємство не може продовжити свою діяльність, особливості звільнення робітника в такому разі. Наприклад, роботодавець не може відправити у відпустку “заднім числом” робітника в умовах бойових дій. Так само він не може звільнити робітника з підстав прогулу, оскільки відсутність здійснюється з поважних причин.

Інфографіка створена Коаліцією організацій, що опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок широкомасштабної збройної агресії проти України.

Джерело

Інформаційний-бюлетень-для-внутрішньо-переміщених-осіб-