Skip navigation

Уряд змінив порядок надання соціальних послуг в умовах воєнного стану

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 560 громадяни, які перебувають у складних життєвих обставинах, можуть отримати соціальні послуги екстрено на період дії воєнного стану. Для отримання таких соціальних послуг достатньо лише подати заяву або до відповідного державного органу соціального захисту за місцем звернення, або безпосередньо до надавача соціальних послуг.

Уряд також спростив критерії діяльності надавачів соціальних послуг на час воєнного або надзвичайного стану. Зокрема, вони зможуть залучати до надання послуг працівників і волонтерів, які не мають документів, що підтверджують їхній фаховий рівень. Також не буде братись до уваги наявність або відсутність фінансової заборгованості.
Натомість надавачі окремих соціальних послуг, які мають відповідати спеціальним критеріям, повинні підготувати та облаштувати укриття для отримувачів послуг і персоналу.

Джерело

Уряд впорядкував облік дітей, які були змушені залишити свої домівки через війну

Уряд встановив форму Книги обліку дітей, які тимчасово переміщені (евакуйовані) на територію України, де не ведуться бойові дії, або за межі України.

Книга може вестися в електронній формі, зокрема засобами Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Діти”. Нині в Міністерстві соціальної політики України відбувається її доопрацювання для ведення обліку дітей.

Джерело

Гуманітарна допомога постраждалим

Люди, які проживають у деокупованих (деблокованих) населених пунктах або у населених пунктах, які розташовані у зоні активних бойових дій чи постійних обстрілів, або у населених пунктах, які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), можуть отримати допомогу від міжнародних організацій. Для цього потрібно подати заяву на інформаційній платформі “єДопомога” та з використанням мобільного застосунку “Дія”.

Джерело

Оновлена послуга для переселенців у “Дії”

Міністерство цифрової трансформації України відновило комплексну послугу для внутрішньо переміщених осіб у “Дії”. Відтепер українці знову можуть оформити довідку внутрішньо переміщеної особи і соціальні виплати для себе та своїх дітей онлайн. Також Мінцифра дало відповідь на основні питання щодо оформлення допомоги переселенцям. Це питання щодо того, коли будуть надіслані кошти, чому довідка не відображається у застосунку тощо.

Коаліція громадських організацій, які опікуються захистом прав постраждалих від збройної агресії росії проти України повторно звернулася до Міністерства цифрової трансформації України з проханням належного забезпечення надання послуги з отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та надання відповідних видів допомоги.

Джерело

Паперова довідка внутрішньо переміщеної особи через “Дію”

Переселенці, які отримали довідку через портал “Дія”, можуть отримати її у паперовій формі. На довідці буде позначка щодо подання заяви в електронній формі.

Джерело

Міністри шести країн Європейського Союзу засудили викрадення українських дітей російськими окупантами

Зі спільною заявою виступили Міністр соціальної політики України Марина Лазебна та міністри Литви, Латвії, Польщі, Чехії, Словаччини, Естонії. У заяві вони зазначили, що рішуче засуджують наміри російської федерації спростити процедури усиновлення насильно вивезених з України дітей.

Незаконне та примусове переміщення російською федерацією на свої території українських дітей, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, батьки яких загинули на війні або внаслідок війни росії проти України, є грубим і цинічним порушенням прав і свобод таких дітей. За словами Марини Лазебної, згідно з нормами Женевської конвенції примусова передача дітей від однієї етнічної групи до іншої є формою геноциду.

Джерело

Які безоплатні медичні послуги надаються немовлятам в Україні

Міністерство охорони здоров’я України перелічило медичні послуги для немовлят, які надаються безоплатно. При народженні дитини безоплатними мають бути лабораторні та інструментальні дослідження, скринінг вроджених вад серця, перевірка слуху, щеплення відповідно до Національного календаря щеплень, забір крові для неонатального скринінгу, за необхідності – первинна реанімація та стабілізація стану, а також профілактичні заходи, якщо дитина народжена від ВІЛ-позитивної жінки.

У будь-яких медзакладах на території країни, які уклали відповідні договори з Національною службою здоров’я України, безоплатними мають бути послуги з пакету “Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя”. Більш детально з повним переліком безоплатних послуг із цього пакету можна ознайомитися за посиланням.

Джерело

Міністерство закордонних справ України назвало нікчемною незаконну паспортизацію на тимчасово захоплених російською армією територіях

Незаконна паспортизація на Херсонщині та Запоріжжі, так само як і в Криму та на тимчасово окупованій частині Донецької та Луганської областей, є грубим порушенням суверенітету та територіальної цілісності України, норм і принципів міжнародного гуманітарного права, а також зобов’язань рф як держави-окупанта. Указ президента росії є юридично нікчемним і не матиме правових наслідків. Це рішення не вплине на приналежність мешканців тимчасово захоплених росією територій до громадянства України.

Примусова паспортизація українців на Херсонщині та Запоріжжі є черговим свідченням злочинної мети війни росії проти України – загарбання українських територій для їхньої подальшої окупації та інтеграції в російське правове, політичне та економічне поле.

Міністерство закордонних справ України також закликало міжнародних партнерів прискорити ухвалення рішень про подальше надання Україні озброєння задля захисту українських територій від агресії росії.

Джерело

Оновлений перелік громад у районах бойових дій, у тимчасовій окупації, оточенні

Цей перелік постійно оновлюється. Переглянути актуальну інформацію щодо статусу громад можна за посиланням на цифровій мапі.

Джерело

В Україні з’явився Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин

Уряд призначив Олега Котенка Уповноваженим з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Уповноважений є посадовою особою Мінреінтеграції, на яку покладено обов’язки щодо координації розшуку зниклих та вирішення інших пов’язаних із цим питань. Він підпорядковується Віце-прем’єр-міністрові України – Міністру з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Джерело

Компенсація для тих, хто прихистив внутрішньо переміщених осіб (вебінар)

На платформі “Центрів Дія” можна дізнатися ключову інформацію про компенсацію для тих, хто прихистив внутрішньо переміщених осіб, державну соціальну програму “Прихисток” і покроковий алгоритм її реалізації.

Джерело

Портал про навчання під час війни

За підтримки Міністерства освіти і науки України “Освіторія” та ЮНІСЕФ запустили безкоштовний портал про навчання під час війни. На платформі можна знайти інформацію як для учнів, так і для вчителів. Зокрема:
– особливості трудових відносин під час воєнного стану;
– як працювати вчителям на тимчасово окупованих територіях;
– інструменти для організації навчання під час війни;
– актуальні вакансії;
– перелік можливостей щодо дистанційного навчання.

Платформа доступна за посиланням.

Джерело

Послуги для переселенців у центрах надання адміністративних послуг (вебінар)

Переглянувши цей вебінар, ви дізнаєтеся про всі умови надання довідки про взяття на облік переселенців та її скасування. Також отримаєте інформацію про засади захисту прав внутрішньо переміщених осіб за міжнародним договірним правом, керівні принципи ООН із питань внутрішнього переміщення та багатоцільову грошову допомогу від Управління Верховного комісара ООН у справах біженців.

Джерело

Наслідки війни: чого найбільше потребують внутрішньо переміщені особи

Міжнародна організація з міграції провела дослідження щодо безпрецедентної гуманітарної кризи, яка охопила Україну після повномасштабного російського вторгнення. Найголовнішою потребою внутрішньо переміщених осіб були і залишаються гроші (43 %). Майже вдвічі зменшилася кількість тих, хто не мав доступу до готівки. Актуальною була і залишається потреба у житлі. Майже не зазнала змін потреба в їжі, одязі, взутті та інших непродовольчих товарах.

Джерело

Реєстрація новонародженої дитини за 10 хвилин

Батьки новонароджених знову можуть зареєструвати дитину онлайн. Це займе до 10 хвилин на порталі “Дія”.

Також на “єМалятко” можна замовити до дев’яти інших державних послуг, потрібних для новонародженої дитини:
– свідоцтво про народження;
– унікальний номер запису в реєстрі;
– РНОКПП (картка платника податків);
– допомога при народженні;
– допомога на дитину з багатодітної сім’ї;
– грошова компенсація за пакунок малюка;
– внесення інформації про дитину до Реєстру пацієнтів.

Джерело

Депутати ухвалили закон про примусове виконання судових рішень у період дії воєнного стану

Мета закону – забезпечити максимальний захист національних інтересів у зв’язку з розв’язаною росією війною проти України.
На період воєнного стану забороняється примусове виконання рішень щодо підприємств оборонно-промислового комплексу, установ, які входять до складу Збройних Сил України, компаній, які забезпечують зв’язок і доступ до інтернету, здійснюють енергетичне забезпечення, газо- та водопостачання, займаються виробництвом харчових продуктів, вакцин та інших стратегічно важливих галузей.

Забороняється примусове стягнення боргів із фізичних осіб за житлово-комунальні послуги та примусове виконання виконавчих написів нотаріусів.

Джерело

Медійниці просять омбудсмана змінити риторику повідомлень про статеві злочини

У зверненні до омбудсмана Людмили Денісової медійниці вимагали, надаючи інформацію про статеві злочини під час війни:

– оприлюднювати тільки ту інформацію, щодо якої є досить доказів, перед публікацією перевіряти факти;
– повідомляти, які матеріали передали до системи правосуддя;
– вивіряти й ретельно продумувати кожне слово, щоб уникнути сенсаційності в повідомленнях;
– уникати надмірної деталізації злочинів;
– користуватися коректною термінологією, наприклад, вживати слова “вцілілі” або “потерпілі” замість “жертви”;
– дбати про конфіденційність і безпеку потерпілих. Пам’ятати, що потерпілі можуть бути ідентифіковані, особливо якщо мешкають у невеликих селах чи містечках;
– нагадувати про мережі підтримки потерпілих;
– будуть корисними також рекомендації “Сексуальне насильство і медіа. Як писати про зґвалтування під час війни” та Рекомендації Комісії з журналістської етики щодо висвітлення загибелі людей під час війни.

Нині Людмила Денісова звільнена з посади омбудсмана, однак пропозиції щодо риторики повідомлень про статеві злочини залишаються актуальними.

Джерело

48,7 млрд грн на виплати пенсій у травні

На пенсійні виплати за травень спрямовано 48,7 млрд грн, зокрема:
10,6 млрд грн – на виплату пенсій через АТ “Укрпошта”;
38,1 млрд грн – через уповноважені банки.
Уповноваженими банками зараховано на рахунки пенсіонерів 100 % профінансованих сум.

Джерело

Як діяти, якщо близьких примусово перемістили на тимчасово окуповану територію чи депортували

Національне інформаційне бюро надає роз’яснення з алгоритмом дій у разі примусового переміщення вашої близької людини на тимчасово окуповану територію або примусової депортації за межі України. Із подробицями ознайомтеся на інфографіці.

Джерело

В Україні стартувала кампанія щодо правил безпеки для внутрішньо переміщених осіб

Європейський Союз спільно з Міжнародною організацією з міграції та Міністерством соціальної політики України запустили всеукраїнську комунікаційну кампанію, присвячену безпеці внутрішньо переміщених осіб.

Мета кампанії – привернути увагу людей до ймовірних ризиків, пов’язаних із переїздом з охоплених війною регіонів, пояснити основні правила безпеки під час пошуку житла, транспорту, роботи. Організатори закликають пам’ятати про ключові маркери безпеки – правила, яких слід дотримуватися у різних ситуаціях.

Документи. Надавайте документи лише офіційним особам. Заздалегідь зробіть і збережіть копії найважливіших, зокрема онлайн.

Транспорт. Знайте, куди їдете, та повідомте про поїздку рідних чи друзів. Не сідайте в авто до незнайомих чи підозрілих людей. Вишліть рідним чи друзям номер транспортного засобу, яким пересуваєтеся.

Допомога. Приймайте допомогу лише від людей та організацій, що заслуговують на довіру.

Спілкування. Не віддавайте нікому мобільний телефон чи інші засоби зв’язку. Будьте обачними та обережними при спілкуванні з незнайомцями.

Джерело

На деокупованих територіях відновлюють роботу центри надання адміністративних послуг

Шведсько-український проєкт “Підтримка доступності послуг в Україні” закупить і передасть громадам найнеобхідніші набори техніки для центрів надання адміністративних послуг на суму 780 тис. грн для відновлення роботи чотирнадцяти ЦНАПів. Допомога надійде до:
– Київщини: Бучанська, Гостомельська, Бишівська, Боярська, Іванківська, Великодимерська громади;
– Сумщини: Охтирська, Тростянецька, Боромлянська громади;
– Чернігівщини: Макіївська, Іванівська, Сновська громади;
– Житомирщини: Овруцька громада.

Переглянути перелік працюючих ЦНАПів можна за посиланням.

Джерело

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України попередило працівників освіти про наслідки співпраці з окупантами

У зверненні щодо примусового переходу закладів освіти Херсону на стандарти освіти держави-агресора Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наголошує на тому, що у разі неможливості працювати за українськими стандартами керівникам закладів освіти слід призупинити освітній процес, при цьому за працівниками зберігається середня зарплата. Водночас за умови, якщо працівників змушуватимуть продовжувати працювати “під дулом автомата”, їхня діяльність не буде нести за собою кримінальної відповідальності. Однак факти примусу необхідно обов’язково фіксувати і, за можливості, повідомляти в Службу безпеки України та/або прокуратуру.

В той же час, у своєму відкритому зверненні правозахисні організації наголошують на тому, що будь-яке “таврування” тих українських громадян, які залишилися на окупованих територіях, не матиме позитивних для нашої держави наслідків. Відновлення міфу про те, що “всі, хто хотіли, поїхали” в публічному полі нівелює зусилля українського спротиву в окупації, несе ризики розколу українського суспільства та потягне складні наслідки для подальшої реінтеграції окупованих наразі територій в межах єдиної суверенної держави України.

Джерело

Як покращити роботу з переселенцями. Пропозиції від Мінреінтеграції

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України розробило пропозиції, як покращити роботу з внутрішньо переміщеними особами. Зокрема:
– запровадити в Міністерстві посаду Уповноваженого у справах ВПО, який безпосередньо зосередиться на проблемах цих громадян;
– запровадити експертизу актів Кабінету Міністрів України та центральних органів влади щодо впливу на ВПО;
– передати функції з обліку ВПО і виплат для них від Мінсоцполітики до Мінреінтеграції.

Джерело

Як отримати психологічну допомогу безкоштовно (мультфільм)

Не варто чекати кінця війни або сподіватися виключно на свої сили.
Отримати психологічну допомогу можна безкоштовно, звернувшись за телефонами:

✅ Міжнародна організація “Людина в біді” – 0 800 210 160
✅ Восток SOS – (068) 461 53 55 та (095) 020 79 04
❗ Психологічна допомога – це нормально.
❗ Психологічна допомога – це турбота про себе та близьких.
❗ Психологічна допомога – це ресурс для нашої перемоги.

Подкасти

Війна – Варшава – США. Історія про Анну з Рівного та її шлях до Штатів

Новий епізод Впливового Подкасту, в якому ми разом з ШоТам? розповідаємо історію Анни з Рівного. Про війну Анна дізналася по телефону. 24 лютого, рано вранці, з Чикаго подзвонив її чоловік і сказав, що росіяни обстріляли її рідне місто крилатими ракетами. Недовго думаючи, Анна зібрала речі та попрямувала до Польщі. У Варшаві вона допомагала іншим біженцям з України та паралельно організовувала свій переїзд до США. Далі була мексиканська віза, скасовані авіаквитки і довгоочікувана зустріч з чоловіком на американський землі.


«Ми відчуваємо себе кочівниками…».

Це слова Наталі, яка ділиться випробуванням переїздами та ризиками в новому епізоді Впливового Подкасту. Разом з ШоТам? ми розповідаємо історії українок, які були вимушені покинути свої домівки. Наталія – викладачка йоги. За 10 днів до 24 лютого у пошуках душевного спокою вона з чоловіком полетіли на Шрі-Ланку. Війна все змінила. Ця розмова про відкритість та ризики, про які не варто забувати і необхідно враховувати, про досвід перебування на Шрі-Ланці та в Португалії. В описі до подкасту ви як завжди знайдете додаткову корисну інформацію, зокрема контакти гарячих ліній протидії торгівлі людьми. Приємного прослуховування.

Інфографіки

Примусове відчуження або вилучення майна під час воєнного стану

В інфографіці наведені пояснення щодо того, що таке примусове відчуження, та чим воно відрізняється від вилучення майна. Також роз’яснено, хто приймає рішення про примусове відчуження або вилучення майна, на базі яких документів таке рішення приймається.

Джерело

Компенсація витрат власникам житла за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб (оновлено)

В інфографіці наведено інформацію про те, хто саме може отримати компенсацію, її розмір, покроковий алгоритм оформлення. Також наведено форму заяви, яку потрібно заповнити для отримання компенсації та підстави для відмови.

Джерело

Особливості виплати пенсій під час воєнного стану (оновлено)

В оновленій інфографіці наведено інформацію про те, як здійснюється виплата пенсії під час воєнного стану. Подана детальна інструкція, як отримати пенсію у своєму населеному пункті у разі, якщо банкомати не працюють. Також наведені особливості виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам.

Джерело

Допомога на проживання дітям

В інфографіці зібрано інформацію про те, яку допомогу може отримати дитина (до 18 років), яка облікована як внутрішньо переміщена особа. Наведено детальну інструкцію щодо того, куди звертатися за допомогою, як подати заяву на отримання допомоги.

Джерело

Статті

Послуги для внутрішньо переміщених осіб на порталі “Дія”

У статті наведено детальну інструкцію щодо того, як отримати послуги для переселенців через портал “Дія”. Перелічені послідовні кроки зі скриншотами з порталу “Дія”. Також наведені наявні натепер обмеження щодо використання порталу для отримання таких послуг.

Джерело

Надання підтримки постраждалому населенню в Україні

У статті зібрана інформація щодо підтримки постраждалого населення у розрізі окремих груп: визначених Урядом, окремими урядовими програмами, у межах програм міжнародної підтримки тощо. Наведена інформація щодо підтримки внутрішньо переміщених осіб, підтримки людей, які проживають на деокупованих територіях, і підтримки людей, які проживають у тимчасовій окупації або оточенні (блокуванні).

Джерело

Завантажити звіт

Бюлетень