Skip navigation

У цьому відео ми розкажемо про інформаційну доступність. Чому це важливо та яким чином її можна і потрібно забезпечувати також й у воєнний час.

Нагадаємо, що 3 грудня 2020 року Президент України підписав Указ  “Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні”.

На його виконання була проведена серія громадських обговорень. 

Вже в квітні 2021 року Уряд схвалив Національну стратегію із створення безбар’єрного простору в Україні. Стратегія діє на період до 2030 року. Метою Стратегії є створення безперешкодного середовища для всіх груп населення, забезпечення рівних можливостей кожній людині реалізовувати свої права, отримувати послуги на рівні з іншими шляхом інтегрування безбар’єрності до всіх сфер державної політики. 

Стратегія містить шість напрямів роботи, зокрема інформаційну.

Після повномасштабного вторгнення Росії на територію України кількість внутрішньо переміщених осіб, постраждалого населення збільшилася у рази. Більшість людей почали шукати актуальну інформацію щодо розміщення, працевлаштування, гуманітарної допомоги та іншого на офіційних вебресурсах місцевої влади, у соціальних мережах нових для себе громад. 

Всі приймаючі громади, організації громадянського суспільства намагаються швидко інформувати жителів про події, проте важливо не забувати про ефективність цього інформування та що серед цільових аудиторій є люди з різними формами інвалідності й інші маломобільні групи населення. 

Саме тому необхідно забезпечити наявність версії сайту для людей із порушеннями зору та мобільної версії сайту. Забезпечити доступність інфографік, зображень, відеоматеріалів на сайтах і в соціальних мережах. Дотримуватися правил з оформлення тексту та вживання спрощеної мови. Використовувати коректну термінологію щодо внутрішньо переміщених осіб і людей з інвалідністю. 

У квітні 2022 року наша організація проаналізувала сайти та сторінки соціальних мереж двадцяти двох громад на предмет доступності інформації для внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. 

За результатами дослідження ми оформили рекомендації щодо технічних характеристик сайту, а саме: 

 • Розташувати кнопку версії сайту для людей із порушеннями зору вгорі головної сторінки сайту. При цьому вона повинна мати як графічну позначку, так і підписану назву. 
 • Забезпечити при переході на версію для осіб із порушеннями зору можливість обирати кольорову гаму – це чотири та більше варіанти кольору тла і тексту, розмір шрифту, відображення фото тощо. 

Також оформили рекомендації щодо інформаційної доступності сайтів, наприклад: 

 • Забезпечити необхідні підписи навігаційних кнопок, кнопок руху, розміщених на сайті. 
 • Розміщувати фото/відео слідом за текстом (між абзацами або наприкінці публікації).
 • Використовувати фотографії гарної якості, які не перетворюються на набір квадратиків при збільшенні масштабу. 

Наявні рекомендації щодо оформлення публікацій, наприклад:

 • Необхідно уникати довгих речень – це п’ятнадцять і більше слів. Краще розбити одне таке речення на кілька, відповідно до кількості основних посилів. 
 • До фотографій потрібно додавати текстовий опис. Він передбачає короткий опис того, що представлено на зображенні. 
 • Необхідно дублювати зміст інфографік текстом, оскільки користувачі програмами екранного доступу не можуть зчитати текст із зображень. 
 • Відеоматеріали мають бути з субтитрами. Це полегшує розуміння змісту таких матеріалів для осіб із порушеннями слуху.

 З повним переліком рекомендацій та прикладами ви можете ознайомитися на сайті Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”. Посилання на звіт також додаємо в описі до відео. 

Ми розуміємо, що одразу впорядкувати всі інформаційні ресурси та матеріали відповідно до доступності досить важко, проте ми закликаємо вас:

 • провести оцінювання наявних матеріалів, що стосуються внутрішньо переміщених осіб, постраждалого населення;
 • затвердити вимоги інформаційної доступності відповідно до рекомендацій;
 • ознайомити відповідальних осіб із затвердженими вимогами;
 • забезпечити доступність матеріалів, які вже опубліковані та будуть публікуватися, що стосуються внутрішнього переміщення;
 • надалі – поступово приводити у відповідність до критеріїв доступності всі офіційні ресурси та матеріали.

Повага та врахування потреб інших людей – це розвиток нашої країни навіть у такі кризові ситуації. 

Посилання до відео:

Указ  Президент України “Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні”.

Національна стратегія із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.

Звіт “Тенденції інформаційної доступності сайтів і соціальних мереж місцевої влади в умовах масового внутрішнього переміщення”.

Матеріал “Забезпечення доступності інформаційних матеріалів”.