Skip navigation

Евакуація

Змінено порядок евакуації дітей у разі надзвичайних ситуацій

Постановою Кабінету Міністрів України No 209 було затверджено зміни щодо Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій. Відповідно до змін, рішення про проведення обов’язкової евакуації у примусовий спосіб дітей з окремого населеного пункту приймається обласними військовими адміністраціями.

Обов’язкова евакуація у примусовий спосіб дітей здійснюється у супроводі одного з батьків, особи, яка їх замінює, або іншого законного представника. Їхня відмова не допускається. У березні 2023 року примусова евакуація здійснювалася з м. Бахмут (Донецька область). Також триває обов’язкова безкоштовна евакуація з Торецької громади (Донецька область). Евакуація дітей і маломобільних груп населення здійснювалася з Куп’янського району (Харківська область).

Джерело

Соціальні виплати та допомога

Перевірки переселенців можуть здійснюватися лише за наявності підозри щодо неправомірного отримання допомоги

За словами Ірини Верещук, Віцепрем’єр-міністерки – міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, держава не може допустити жодної дискримінації внутрішньо переміщених осіб (ВПО). “Людей повинні попереджати. Вони не зобов’язані 24/7 перебувати вдома, щоб не втратити грошову допомогу від держави, яка їм дуже необхідна”. Відповідно до роз’яснень, які Міністерство соцiальної політики України (Мінсоцполітики) та Національна соціальна сервісна служба України надали територіальним органам соціальних служб, необхідно попереджати переселенців стосовно відвідування їх з метою перевірки. Нагадаємо, що раніше правозахисники зверталися до влади стосовно невиправданості перевірок ВПО в умовах воєнного стану та їх протиправності відповідно до рішень судів щодо подібної практики в минулий період.

Джерело

50 тис. українців отримають додаткові виплати через “єДопомога”

Громадяни, які подали заявку на “єДопомога” у 2022 році, зможуть протягом трьох місяців отримувати по 2220 грн. Допомога здійснюватиметься завдяки співпраці Мінсоцполітики з Норвезькою радою у справах біженців.

Джерело

Оздоровлення

У державних санаторіях для ВПО надаватимуть безкоштовно соцпослуги у рамках експерименту

Особи похилого віку, особи з інвалідністю з числа ВПО, які перебувають у складних життєвих обставинах, можуть у санаторіях безкоштовно отримати такі послуги:

  • притулок на термін до шести місяців;
  • підтримане проживання;
  • стаціонарний догляд;
  • соціальну адаптацію.

Для участі в експерименті потрібно написати заяву до управління соціального захисту населення за місцем перебування. Зверніть увагу, що в експерименті можуть взяти участь не всі бажаючі. Учасники обиратимуться з урахуванням індивідуального ступеня потреб кожного заявника.

Надання послуг здійснюватиметься на базі спеціалізованого Трускавецького санаторію “Батьківщина” і Спеціалізованого Миргородського санаторію “Слава”.

Джерело

Зайнятість

Безробітні зможуть самостійно обирати, де вчитися та жити у період навчання

Такі нововведення пропонує Порядок професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних. Тепер потребуючі роботи зможуть самостійно обирати заклад освіти для проходження професійного навчання та у разі потреби – місце проживання у період навчання. Зазначене поширюватиметься на ВПО.

Джерело

Як отримати грант від держави на створення або розвиток власного бізнесу

Отримати грант від держави на створення або розвиток власного бізнесу можна через портал “Дія”. Для цього потрібно скласти свій бізнес-план, подати документи, захистити бізнес-план та у разі позитивного рішення відкрити рахунок у державному банку. Основною причиною відмов, за даними Державної служби зайнятості, є непрозорі або сумнівні очікувані результати у бізнес-плані. У межах цієї програми держава вже видала 2,5 млрд грн.

Джерело

ВПО можуть отримати статус безробітного, не розриваючи трудові відносини з роботодавцем

Донецький обласний центр зайнятості роз’яснив, що у разі, якщо ВПО або особа, яка перебуває на території, де ведуться бойові дії, не розірвала трудові відносини з роботодавцем, вона має право припинити такий трудовий договір в односторонньому порядку. Для цього необхідно подати заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору до центру зайнятості за фактичним місцем проживання.

Джерело

Житло та компенсація за зруйноване/пошкоджене житло

Для відновлення пошкодженої війною інфраструктури потрібно 411 млрд доларів

Відповідно до звіту Світового банку пряма шкода за підсумками першого року повномасштабного вторгнення становить 135 млрд доларів, а завдані збитки – близько 290 млрд доларів. Найбільша пряма шкода була завдана у сфері житла – 50,4 млрд доларів. Дані не включають інформацію про житло на територіях, які є тимчасово окупованими.

Джерело

Президент підписав закон, що запускає механізм компенсації за пошкодження та знищення житла

Закон 2923-IX набирає чинності у травні 2023 року. Тоді ж, за словами Олени Шуляк, Голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, люди почнуть отримувати перші компенсації. До цього часу Уряд повинен затвердити план заходів із його реалізації та прийняти відповідні рішення, необхідні для реального запуску абсолютно нового та вперше закріпленого на рівні закону механізму компенсації.

Джерело

Освіта

Вступники з тимчасово окупованих територій зможуть проходити всі етапи вступної кампанії дистанційно

Вступники, які зареєстровані та перебувають на тимчасово окупованій території, зможуть проходити всі етапи вступної кампанії дистанційно без складання національного мультипредметного тесту. У березні Міністерство освіти та науки України також затвердило Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2023 році.

Джерело

Різне

Консультації з громадськістю щодо змін до стратегії у сфері прав людини

Міністерство юстиції України до 30 березня проводило консультації з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, а саме проєкту змін до Національної стратегії у сфері прав людини. Запропоновані зміни спрямовані на вирішення ключових проблем забезпечення реалізації прав людини, зокрема в умовах правового режиму воєнного стану та подальшого повоєнного відновлення України. Свої пропозиції на попередніх етапах надавала і ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”.

Джерело

Платформа допомоги врятованим – вся інформація про допомогу для постраждалих від насильства в умовах війни

Якщо ви або ваші близькі/родичі постраждали від будь-якого виду насильства в умовах війни або стали його свідком, Платформа допомоги врятованим допоможе знайти можливості побороти травму та обрати найзручніший сервіс підтримки. Крім того, на Платформі є багато корисних матеріалів для використання у роботі з постраждалими, контакти ключових надавачів підтримки для подальшої співпраці на допомогу громадянам України. На Платформі можна знайти як урядові сервіси, так і ініціативи, створені у партнерстві з громадськими та міжнародними організаціями.

Джерело

Уряд удосконалив процедуру формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих

Зокрема, змінами чітко визначено критерії віднесення до територій, де можливі бойові дії. Так, територія має межувати з територіями активних бойових дій/з тимчасово окупованими Росією або межують з державним кордоном держави-агресора.

Джерело

У 2022 році переселенці майже 7 тис. разів отримали безоплатну вторинну правову допомогу

Право на безоплатну правову допомогу гарантоване ст. 14 Закону України “Про безоплатну правову допомогу”. Отримати таку допомогу можна, звернувшись до системи безоплатної правової допомоги. Контакти за посиланням.

Джерело

Законопроєкти тижня

#ЗаконодавчаІніціатива щодо особливостей державної реєстрації актів цивільного стану, що відбулися на тимчасово окупованій РФ території України та за межами України

#ЗаконодавчаІніціатива щодо надання статусу дитина війни та пільг дітям, які проживали в районах проведення воєнних (бойових) дій у зв’язку з військовою агресією РФ або на лінії розмежування

#ЗаконодавчаІніціатива щодо соціальної захищеності дітей, які постраждали внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ проти України

#ЗаконодавчаІніціатива щодо накладення арешту та стягнення коштів з ВПО в рамках виконавчого провадження

Аналітичні документи

Аналіз пропонованих змін до законодавства щодо відповідальності за колабораційну діяльність (проєкти законів за р. н. 8301, 8301-1, 8301-2)

Аналітична записка щодо підсудності цивільних справ за участі внутрішньо переміщених осіб

Права і потреби ВПО: звіт фокус-групового дослідження потреб внутрішньо переміщених осіб

Подкасти

#ВпливовийПодкаст: Марина Сташина-Неймет про навчання в Луганську, інклюзивність освіти та права людей з інвалідністю в Україні

#ВпливовийПодкаст: Віолета Артемчук про виклики для студентів з тимчасово окупованих територій

#ВпливовийПодкаст: Валентина Потапова про освіту після деокупації Криму, вчителів-колаборантів та навіщо потрібні російськомовні підручники

#НовинніПлітки за лютий 2023 року

Публічні заходи та звернення

Звернення правозахисників щодо необхідності оперативного вирішення проблеми оформлення електронного пенсійного посвідчення для внутрішньо переміщених осіб

Презентація результатів фокус-групового дослідження потреб внутрішньо переміщених осіб. Запис презентації

Завантажити в форматі PDF

Інформаційний-бюлетень-для-внутрішньо-переміщених-осіб-березень-2023-р.