Skip navigation

Оформлення документів для ВПО та цифрові можливості

ВПО тепер можуть отримати виплати без паспорта

1 липня Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, відповідно до якої стати на облік внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та почати отримувати виплати можна без паспорта. Цей механізм запрацював із 15 липня. Відтепер громадяни мають можливість реєструватись як ВПО та отримувати допомогу від держави на підставі довідки від Державної міграційної служби України або за допомогою документів із застосунку “Дія”.

Джерело

Врегульовано механізм отримання документів про народження та смерть, що відбулися у зоні бойових дій

1 липня Верховна Рада України ухвалила закон щодо особливостей судового провадження у справах про встановлення факту народження або смерті в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих територіях (реєстр. № 7310). Наразі Президент України досі не підписав цей закон.

Закон передбачає, що для встановлення факту народження або смерті особи на територіях, де через бойові дії українські лікарні й відділи реєстрації актів цивільного стану (РАЦСи) не можуть видати належні документи, родичі таких осіб можуть звернутися до будь-якого суду.

Джерело

Втратили свідоцтво про народження, реєстрацію або розірвання шлюбу? Замовте дублікат на порталі “Дія”

Подавши заяву на порталі “Дія” за посиланням, можна отримати дублікат свідоцтва або витяг про:

 • народження;
 • смерть;
 • зміну імені;
 • реєстрацію шлюбу;
 • розірвання шлюбу.

Забрати документ можна впродовж трьох днів у відділі державної реєстрації актів цивільного стану або замовити доставку “Укрпоштою” додому.

Джерело

У застосунку “Дія” послуги для ВПО матимуть ширший функціонал

На міжвідомчій нараді під головуванням Віцепрем’єр-міністерки – Міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук було вирішено вдосконалити функціонал “Дії” для того, аби:

 • ВПО могли через цей застосунок знятись з обліку та змінити адресу фактичного місця проживання при повторному переміщенні;
 • ВПО, які подавали заяви через “Дію” до 30 квітня 2022 р. та не отримали довідку та допомогу, у разі повторного подання документів до органу соціального захисту або ЦНАПу могли отримати і те, й інше – із дати подачі заяви в “Дії”.

На нараді була присутня Марія Красненко, юристка ГО “ГРУПА ВПЛИВУ”, яка озвучила низку інших проблемних питань, викладених у зверненні.

Крім того, на заході обговорили вирішення питання обмеження функціоналу для тих, хто перемістився до 24 лютого 2022 р., осіб, які перемістилися у межах області, громади або населеного пункту, а також людей з інвалідністю.

Очікуємо на врахування цих пропозицій.

Джерело

Особи з інвалідністю можуть відновити документи та пройти повторний огляд під час війни

Якщо у вас виникли запитання, поставити їх можна за телефонами:

☎️ Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю: +38 (096) 502-502-6;
☎️ Гаряча лінія для осіб з інвалідністю: 15-39;
☎️ Урядова гаряча лінія: 15-45.

Детальніше за посиланням.

Джерело

Зайнятість

Через “Дію” можна отримати грант на розвиток власної справи

1 липня стартувала програма “єРобота”, яка дає можливість громадянам отримати безповоротний грант на розвиток власного бізнесу.

Зокрема, за кошти можна буде придбати обладнання, закупити сировину або оплатити оренду приміщення. Заявку на участь можна подати на порталі “Дія”.

Станом на 26 липня на “єРобота” надійшло понад 5 тис. заявок. Найближчим часом перші майже 500 грантів буде погоджено.

Джерело

Нові можливості для переміщених соціальних працівників

Уряд розширив можливості працевлаштування переміщених соціальних працівників та підтримку громад у забезпеченні соціальними послугами ВПО. Відповідно до рішення Уряду надавачі соціальних послуг, включені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, можуть:

 • Отримати компенсацію витрат на оплату праці ВПО, працевлаштованих на посади фахівців із соціальної роботи, соціальних працівників, соціальних робітників, практичних психологів, соціальних педагогів, інших працівників надавачів соціальних послуг.
 • Звернутись за компенсацією витрат на облаштування місць для переміщених отримувачів соціальних послуг, забезпечення їх продуктами харчування, одягом, взуттям, засобами гігієни та предметами першої необхідності за кошти, що надійшли як благодійна допомога на гуманітарний рахунок, відкритий Міністерством соціальної політики України в Національному банку України.
 • Отримати компенсацію за витрати на оплату комунальних послуг під час розміщення переміщених осіб.

Джерело

Павло Козирєв став Уповноваженим з питань ВПО

До свого призначення Уповноваженим Павло Козирєв був мером міста Українка Київської області, працював на керівних посадах у регіональних податкових органах, а також був керівником Асоціації малих міст України.

До мандату Уповноваженого з питань ВПО входить захист прав ВПО, а також формування і реалізація державної політики щодо внутрішнього переміщення.

Джерело

Оновлено перелік громад у районах бойових дій, на тимчасово окупованих територіях і тих, що в оточенні

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України затверджено оновлений перелік, на основі якого ВПО можуть отримати виплати допомоги на проживання (станом на 23 липня).

Оновлений перелік також доступний на інтерактивній карті.

Джерело

Компенсації

Понад 4,4 тис. роботодавців скористалися програмою компенсації витрат на оплату праці ВПО

У рамках програми компенсації роботодавці можуть отримати державну виплату 6,5 тис. грн за кожного робітника з числа ВПО. Компенсація надається протягом двох місяців із дати працевлаштування людини.

Більше про діючі програми підтримки ВПО у вигляді компенсації витрат можна дізнатися за посиланням.

Джерело

Хто та як може отримати виплати від міжнародних організацій: відповіді від Мінсоцполітики

За посиланням можна знайти відповіді від Міністерства соціальної політики України щодо отримання допомоги та подачі заявок через соціальну платформу “єДопомога”.

Джерело

Розміщення та майнові права

Влада працює над забезпеченням переселенців утепленим житлом

Нині проходить підготовка планів переселення людей та утеплення прихистків для ВПО, пристосованих до осінньо-зимового періоду. Також спрощуються процедури проведення закупівель, щоб прискорити роботи з реконструкції. Правозахисники наполягають на тому, що вирішення проблеми житла для ВПО має бути комплексним і стратегічним.

Джерело

Уряд компенсував закладам комунальні витрати за безоплатне розміщення ВПО

Заклади, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності, а також приватні заклади освіти отримали понад 126 млн грн на компенсацію за розміщення ВПО. Компенсація буде надаватися і далі. Також планується розглянути можливості для розширення переліку закладів, яким нададуть компенсацію.

Джерело

Мінрозвитку залучило 400 млн грн на програму “Прихисток”

Товариство Червоного Хреста України та Міжнародна Федерація Червоного Хреста і Червоного Півмісяця підтримують програму на 400 млн грн. Про це заявив Руслан Калінін, директор Департаменту житлової політики та благоустрою Міністерства розвитку громад та територій України. За словами чиновника, нині у рамках програми “Прихисток” українці прихистили в себе понад 500 тис. вимушених переселенців.

Також 7 липня Уряд затвердив 137,5 млн грн на компенсацію витрат за травень по програмі “Прихисток”. Таким чином, Уряд поетапно здійснює виплати компенсації. Як саме її отримати, читайте за посиланням.

Джерело

Від громадян надійшло вже понад 225 тис. заяв про пошкоджене майно

Міністерство цифрової трансформації України продовжує збирати всю інформацію та фіксувати збитки про майно українців, яке постраждало з 24 лютого від російського вторгнення. За даними міністерства, вже отримано понад 225 тис. заяв про пошкоджене майно. Таку заяву можна подати:

Джерело

Освіта

У серпні буде доступна додаткова реєстрація для участі в спеціальній сесії національного мультипредметного тесту

З метою забезпечення права на здобуття вищої освіти осіб, які через військово-політичну ситуацію та наслідки військової агресії рф не змогли зареєструватися для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні (національному мультипредметному тесті) в основний і додатковий періоди, отримають можливість зробити це під час спеціального періоду. Деталі за посиланням.

Джерело

Триває приймання заяв до закладів фахової передвищої освіти від випускників 11-х класів

За інформацією Міністра освіти і науки України, до закладів фахової передвищої освіти від випускників 11-х класів надійшло 4 069 електронних заяв.
Такі вступники зможуть подати заяви на бюджет і контракт:

 • до 5 серпня (18:00) – для вступу за індивідуальною усною співбесідою, творчим конкурсом;
 • до 31 серпня (18:00) – для вступу за результатами національного мультипредметного тесту (зовнішнього незалежного тестування).

Вступники до закладів фахової передвищої освіти на основі 11-ти класів можуть скористатися сільським коефіцієнтом. Він доступний для зареєстрованих у селі осіб, які цьогоріч здобули повну загальну середню освіту в школі на території села.

29 липня почали прийом заяв до закладів вищої освіти від вступників на основі повної загальної середньої освіти або диплома фахового молодшого бакалавра, молодшого спеціаліста, молодшого бакалавра.

Джерело

4 серпня Prometheus розпочинає онлайн-курс «‎Що має знати внутрішньо переміщена особа?»

Курс ‎‎ покликаний стати для внутрішньо переміщених осіб своєрідним довідником щодо їхніх прав, можливостей, актуальних питань соціального захисту, медичного забезпечення, освіти та інших аспектів, що полегшують інтеграцію за новим місцем проживання.

Для участі потрібно зареєструватись за посиланням.

У розробці курсу взяли участь представниці Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ» Тетяна Дурнєва, Марія Красненко та Вікторія Золотухіна, а також члени Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб, що постраждали від збройної агресії рф.

Більше про онлайн-курс за посиланням.

Джерело

Евакуація

Як подати заявку на Програму медичної евакуації тим, хто постраждав від війни

Медична евакуація постраждалих українців здійснюється за допомогою міжнародних партнерів, зокрема Уряду Республіки Польща, Всесвітньої організації охорони здоров’я, благодійної організації “Лікарі без кордонів”, благодійного фонду “Медична місія”, транспортних бригад парамедиків із Польщі, Німеччини та інших країн.

До закордонних клінік транспортуються насамперед діти та дорослі зі складними мінно-вибуховими пораненнями та опіковими травмами, діти з онкологічною патологією, а також люди із захворюваннями, які потребують комплексного спеціалізованого лікування. Заповнити заявку можна за посиланням.

Джерело

“Восток SOS” допомагає евакуюватися із зони ведення бойових дій на сході країни

Евакуація триває з Торецька, Покровська, Бахмута, Краматорська, Слов’янська, Костянтинівки, Дружківки і є безкоштовною. Ті, хто потребують евакуації, можуть записатися за телефонами гарячої лінії:

 • +38(099) 639 23 52;
 • +38(099) 311 53 14 (Viber);
 • +38(096) 108 60 48 (Telegram).

Перелік населених пунктів, з яких відбувається евакуація, може бути оновлений.

Джерело

Людям з інвалідністю стало простіше оформити документи для перетину кордону

Мінсоцполітики забезпечило реалізацію у програмному забезпечені Єдина інформаційна система соціальної сфери (ЄІССС) функціоналу, який надає можливість органам соціального захисту населення формувати довідку щодо наявної інформації про осіб з інвалідністю в інформаційних системах соціальної сфери.

Такі довідки можна отримати в управліннях соціального захисту населення, що розташовані на території пропускних і суміжних пунктів перетину державного кордону у Вінницькій, Волинській, Закарпатській, Львівській, Одеській та Чернівецькій областях.

Джерело

Корисні контакти та сервіси

Контакти від Мінреінтеграції у разі виникнення запитань щодо виплат ВПО

 • 15-48 (Цілодобова гаряча лінія з кризових питань);
 • +38 (066) 813-62-39 (Уповноважений з питань ВПО);
 • +38 (096) 078-84-33 (для дзвінків та повідомлень із тимчасово окупованих територій через мобільні застосунки WhatsApp/Telegram/Viber).

Джерело

Центри підтримки маріупольців працюють по всій України

Центр підтримки та розвитку МСБ Маріуполя змінив профіль діяльності та допомагає маріупольцям, яких війна залишила без дому, роботи та майна. Центр надає гуманітарну, соціальну, юридичну та медичну допомогу.

Звертатися з питаннями можна через контакт-центр із 8:00 до 17:00.
Телефони: +38 (050) 345-15-55, +38 (067) 345-15-55.

Адреси центрів за посиланням.

Джерело

Гаряча лінія “Вступна кампанія 2022”

Міністерство освіти і науки України публікує перелік контактів консультаційної телефонної лінії “Вступна кампанія 2022”.

Стосовно загальних питань можна звертатися за номером:

– 0 (800) 50-45-70. Звернення громадян також приймаються за адресою електронної пошти: vstup2022@mon.gov.ua.

Крім того, можна звертатися за телефоном урядової гарячої лінії:

15-45 (для осіб із тимчасово окупованої території: 0 (800) 50-44-25).

Джерело

Гарячі лінії головного та регіональних сервісних центрів Міністерства внутрішніх справ України

З правовими питаннями можна звертатися до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером: 0 (800) 21-31-03.

Сервісні центри Міністерства внутрішніх справ України працюють за принципом екстериторіальності. Незалежно від місця реєстрації ви можете звернутися до будь-якого з них й отримати необхідну послугу.

Джерело

Гаряча лінія від Fight For Right

Громадська організація Fight For Right запустила безкоштовну гарячу лінію для допомоги людям з інвалідністю 0 (800) 30-66-33.

Туди можна звернутися за допомогою щодо евакуації (зокрема медичної, а також із транспортування лежачих), психологічними та юридичними консультаціями, ліками, продуктами харчування, засобами гігієни та одноразовою фінансовою допомогою.

Джерело

Аналітичні документи та дослідження

Висновки фокус-групових досліджень серед ВПО

У січні 2022 р. команда Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” разом із “Український центр вивчення громадської думки ‘Соціоінформ’” провела серію фокус-групових досліджень серед ВПО з Криму та Севастополя, Донецької та Луганської областей.

З 24 лютого 2022 р. ситуація в країні дуже змінилася. Географія та масштаби внутрішнього переміщення у зв’язку з повномасштабним вторгненням рф та бойовими діями збільшилися у десятки разів. Така ситуація потребує від влади та громадськості рішень, які мінімізують ризики та полегшать життя ВПО у нових громадах.

Висновки дослідження, досвід переселенців перших років війни можуть бути корисними для вироблення місцевої та національної політик.

Правовий аналіз регулювання правового режиму на ТОТ

5 травня 2022 р. набрав чинності Закон України № 2217-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України”. Нині в Україні діє єдине правове регулювання правового режиму для ТОТ. Команда Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” провела аналіз положень Закону, а також надала коментарі в контексті повномасштабної збройної агресії рф.

Тенденції інформаційної доступності сайтів та соціальних мереж місцевої влади в умовах масового внутрішнього переміщення


У квітні 2022 р. команда Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” проаналізувала сайти та сторінки соціальних мереж 22 громад, до яких відбулося переміщення людей у зв’язку з повномасштабною війною рф проти України. Метою аналізу було виявити, наскільки доступною є інформація про внутрішнє переміщення для людей з інвалідністю.

Серед основних рекомендацій за результатами аналізу:

 • уникайте довгих речень;
 • не використовуйте складну пунктуацію, коми і тире, або двокрапки і тире;
 • використовуйте транслітерацію для слів і назв англійською мовою;
 • уникайте абревіатур;
 • не забувайте про текстовий опис до фотографій;
 • дублюйте зміст інфографік текстом;
 • до відео додавайте субтитри та тифлокоментарі.

Правовий аналіз питання кредитних зобов’язань позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії рф проти України

На розгляді Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики перебуває низка законопроєктів. Їхня мета – врегулювання питання кредитних зобов’язань позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок російської збройної агресії.

Правозахисники наголошують на тому, що зазначені законопроєкти потребують доопрацювання. Основною метою має бути вироблення комплексного механізму компенсації з урахуванням податкових наслідків і компенсаторного механізму для кредитодавців, зокрема позикодавців, продавців, а також держави.

Із правовим аналізом, який підготувала Коаліція громадських організацій, можна ознайомитися за посиланням.

Законопроєкти

#ЗаконодавчаІніціатива щодо Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій

#ЗаконодавчаІніціатива щодо тимчасової заборони примусового виконання рішень про стягнення з фізичної особи заборгованості за житлово-комунальні послуги

#ЗаконодавчаІніціатива щодо забезпечення прав зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб на безоплатне отримання комунальних послуг та безоплатне тимчасове проживання у період дії воєнного стану

#ЗаконодавчаІніціатива про внесення змін до розділу ХХ Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів щодо відновлення пошкодженого житла

Заяви та звернення

Мінреінтеграції шукає інструменти протидії насильницькій паспортизації рф на ТОТ


Мінреінтеграції готує законопроєкт, який передбачає посилення відповідальності за участь у паспортизації рф. Зі свого боку правозахисні організації наголошують на тому, що питання набуття громадянства держави-агресора потребує обережної та виваженої комунікації з урахуванням становища громадян України на територіях, що тимчасово контролюються державою-агресором.

“Зміна громадянства у визначений законодавством спосіб не є суспільно небезпечним діянням і не може вважатися кримінальним правопорушенням, оскільки є реалізацією конституційного права, передбаченого статтею 25 Конституції України, яке не може бути обмежене навіть в умовах воєнного стану. Встановлення кримінальної відповідальності саме за набуття громадянства іншої держави, навіть якщо йдеться про громадянство держави-агресора,
є обмеженням права змінити громадянство”, – йдеться у тексті звернення.

При цьому держава Україна повинна мати злагоджену позицію стосовно ставлення до тих чи інших дій як до злочинних.

Статті

Щодо криміналізації отримання російського громадянства

Марія Красненко для “Свої.City” щодо перспективи введення кримінальної відповідальності для українців за отримання російського громадянства. Деталі за посиланням.

Примусова паспортизація як спосіб ведення війни

Чи вдасться нам покарати тих, хто за перших реальних дій до деокупації, що неминуча, “звалять” у Росію, а решта підуть за статтями “державна зрада” та “колабораціонізм”? Свій варіант відповіді Марія Красненко, юристка ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ” запропонувала в статті для “НВ”.

Завантажити бюлетень тут

Цей інформаційний продукт створений ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги (UK aid) від уряду Великої Британії. Будь-які думки, висловлені в цьому бюлетені, належать авторам і не обов’язково відображають погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів, Міністерства міжнародних справ Канади чи Уряду Канади, та Уряду Великої Британії.

Бюлетень-07.2022-