Skip navigation

Допомога, пільги та компенсації

Прийнято зміни до порядку надання допомоги на проживання переселенцям

Продовжено строки звернення до 1 грудня 2022 року (щодо заяв, поданих на отримання допомоги до 30 квітня через “Дію”). Запроваджено вибіркові перевірки місця фактичного проживання внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

Вибіркова перевірка проводиться за рішенням Національної соціальної сервісної служби України відповідно до сформованих списків. Якщо під час перевірки ВПО не виявилося вдома, то людина протягом 10 днів має з’явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем перебування на обліку і пройти там ідентифікацію. В іншому випадку виплата буде припинена.

Коаліція громадських організацій вважає, що проведення вибіркових перевірок, запроваджених Постановою Кабінету Міністрів України від 14 жовтня 2022 року № 1168, є невиправданим в умовах воєнного стану та протиправним відповідно до рішень судів щодо подібної практики в минулий період. Обґрунтування позиції викладено у зверненні за посиланням.

Джерело

Розширено перелік категорій осіб, яким можуть надаватися реабілітаційні послуги

Реабілітаційними послугами оперативно будуть забезпечені учасники бойових дій та цивільні громадяни, які в районах воєнних дій отримали поранення, травми та інші захворювання, незалежно від встановлення їм інвалідності.

Джерело

Держава виділила понад 34 млн грн на компенсації за тимчасове розміщення переселенців

Сума спрямована на покриття витрат за серпень 2022 року. Нагадаємо, що з 1 жовтня сума компенсації за прихисток ВПО становить 30 грн у день за одну особу.

Джерело

Як отримати медичну допомогу на звільнених територіях

На звільнених від окупантів територіях Харківщини, Донеччини, Луганщини та Херсонщини працюють центри екстреної медичної допомоги і медицини катастроф. Вони приймають амбулаторно – на виїзді й на базі пристосованих поліклінік.

Для того щоб отримати професійну консультацію або медичну допомогу зверніться за номером контакт-центру Міністерства охорони здоров’я України +38 (080) 060 20 19.

Джерело

Документи

Уряд врегулював питання оформлення паспортних документів

Дипломатичні установи зможуть оформляти паспорт громадянина України для виїзду за кордон на дитину на підставі звернення лише одного з батьків.

У разі неотримання виготовленого паспорта через війну можна буде сформувати е-паспорт громадянина України, е-паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Можна буде завершити оформлення документів в іншому територіальному органі Державної міграційної служби України (якщо процес був розпочатий) або отримати виготовлений в іншому підрозділі чи за кордоном.

Виготовлений закордонний паспорт дитини зможе отримати інша людина, яку визначать батьки або інші законні представники.

Більше у тексті Постанови за посиланням.

Джерело

Уряд продовжив строк дії паспортів України та посвідки на проживання

Постанова Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2022 року № 1202 “Деякі питання реалізації актів законодавства у сфері міграції в умовах воєнного стану” продовжила строк дії таких документів:

  • паспортів громадян України у формі картки, строк дії яких закінчився за 30 днів до 24 лютого 2022 року та після 24 лютого 2022 року;
  • паспортів громадян України зразка 1994 року, до яких не вклеєно фотокартку особи у разі досягнення нею 25- чи 45-річного віку, строк вклеювання до яких настав за 30 днів до 24 лютого 2022 року та після 24 лютого 2022 року.

    Замінити або вклеїти фото потрібно буде протягом 30 календарних днів із дня завершення воєнного стану. Також строк дії продовжено для посвідок на тимчасове чи постійне проживання (крім тих, які оформлені громадянам Російської Федерації).

Джерело

З’явився штаб повернення громадян України з окупації

Уряд створив Координаційний штаб з питань забезпечення виїзду громадян України з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, зокрема Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, через територію інших країн на територію України, допомоги у поверненні в Україну. Також затверджено положення щодо його роботи.

Джерело

Як в’їхати в Україну громадянам, у яких втрачені чи протерміновані документи

Відповідно до Постанови КМУ від 14 жовтня 2022 р. № 1180 для громадян, які не мають паспорта, а лише свідоцтво про народження, в’їзд на територію України буде здійснюватися за окремими рішеннями. Такі рішення прийматимуться за результатами поглибленого контролю, необхідного для ідентифікації осіб.

Джерело

Стартував експеримент щодо отримання посвідчення особи на повернення в Україну

Отримати таке посвідчення для українців, яких примусово вивезли на територію держави-агресора, можна буде без їхньої особистої присутності за зверненням їхніх близьких осіб, законних представників або Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (Мінреінтеграції). Експериментальний проєкт триватиме рік.

Джерело

Платежі за кредитом на майно, яке було знищено в результаті війни, можуть бути відстрочені

Підставою для такої відстрочки є знищення або пошкодження об’єкта нерухомого майна, на який надано кредит, починаючи з 24 лютого 2022 року, внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.

Фінансова установа має право здійснювати реструктуризацію боргу шляхом надання пільгового періоду, відстрочки за платежами чи відсотками, збільшення строку кредиту. Проте не більше ніж на 60 місяців.

Джерело

Визначені переможці чергового відбору на отримання пільгового іпотечного кредиту під 3 %

Відібрали 500 родин, які зможуть оформити кредит у межах українсько-німецького проєкту “Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб”. Результати відбору за посиланням.

Джерело

Освіта

Як зараховуватимуть до навчання українців із тимчасово окупованих територій

Якщо у вступника з тимчасово окупованої території немає документа,
що посвідчує особу, зарахування здійснюється на підставі свідоцтва про народження та письмового зобов’язання здійснити оформлення документа, що посвідчує особу протягом шести місяців із початку навчання.

У разі відсутності у вступника військово-облікового документа зарахування здійснюється на підставі письмового зобов’язання здійснити оформлення військово-облікового документа протягом шести місяців із початку навчання.

Джерело

Держава компенсує заборгованості студентів із тимчасово окупованих територій та районів проведення бойових дій

Вищим навчальним закладам держава компенсує борги студентів,
що проживають у районах проведення воєнних (бойових) дій, а також тих, які перебували у тимчасовій окупації. Детальніше в тексті Постанови.

Джерело

Студенти з тимчасово окупованих територій та переселенці будуть навчатися за кошти держбюджету

Уряд затвердив механізм переведення студентів на місця державного замовлення у закладах фахової передвищої та вищої освіти. До кінця року на покриття витрат буде виділено 363 млн грн. Детальніше – в тексті Постанови.

Джерело

Цифрові можливості

Міністерство цифрової трансформації України тестує нову послугу для переселенців

У режимі бета-тестування у “Дії” з’явилася послуга зі зміни адреси місця проживання для переселенців. Для участі у тестуванні потрібно:

  • мати довідку ВПО в “Дії”;
  • фізично бути там, куди ви переїхали, щоб підтвердити геолокацію.

Джерело

Управління соцзахисту приймають документи у “Дії” для оформлення допомоги ВПО та довідки для перетину кордону людям з інвалідністю

Це стало можливим завдяки інформаційним обмінам сервісу “Дія” та Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

Джерело

Дітей, народжених на окупованих територіях, можна зареєструвати онлайн

На період воєнного стану реєстрація народження дитини на територіях, у межах яких припинено доступ до єдиних і державних реєстрів, здійснює Чернівецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документів, направлених онлайн.

Для державної реєстрації народження необхідно направити документи на адресу електронної пошти birth@cv.minjust.gov.ua.

Джерело

Різне

Держава виділить гроші на безоплатну паливну деревину для громад, які постраждали від бойових дій

Уряд передбачив надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримання територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України.

Зокрема, йдеться про придбання, у період дії воєнного стану, деревини паливної для безоплатної видачі населенню територій, прилеглих до зони проведення воєнних (бойових) дій, а також на компенсацію витрат, пов’язаних із доставкою деревини паливної населенню.

Джерело

Оновлено актуальний перелік громад у районах бойових дій, на тимчасово окупованих територіях і тих, що в оточенні

Наказом Мінреінтеграції затверджено оновлений перелік, на основі якого ВПО можуть отримати виплати допомоги на проживання. Оновлений перелік доступний на інтерактивній карті.

Джерело

Законопроєкти тижня

#ЗаконодавчаІніціатива щодо зареєстрованого місця проживання неповнолітніх осіб на період тимчасової окупації РФ території України

#ЗаконодавчаІніціатива щодо порушення окремих вимог або невиконання заходів правового режиму воєнного стану

#ЗаконодавчаІніціатива щодо деяких питань визначення правового статусу тимчасово окупованих територій України в умовах воєнного стану

#ЗаконодавчіІніціативи щодо використання пішоходами світлоповертальних елементів в темну пору доби чи в умовах недостатньої видимості

Аналітичні документи

Аналітичний звіт “Внутрішнє переміщення: готовність приймаючих громад”

Аналіз Проєкту Закону України “Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо протидії російській паспортизації”

Аналіз Проєкту Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо зареєстрованого місця проживання неповнолітніх осіб на період тимчасової окупації РФ території України”

Аналіз судової практики у сфері пенсійного забезпечення внутрішньо переміщених осіб

Заяви та звернення

Ключові проблемні питання у сфері захисту прав постраждалого населення в умовах повномасштабної збройної агресії проти України

Коаліція громадських організацій, які опікуються захистом прав постраждалих від збройної агресії Росії проти України, підготувала детальний огляд ключових проблемних питань. Цей огляд разом із рекомендаціями щодо вирішення був надісланий ключовим стейкхолдерам для врахування при формуванні державної політики.

Джерело

Звернення щодо проведення вибіркових перевірок

Звернення правозахисників щодо проведення вибіркових перевірок в умовах воєнного стану. Такий механізм є невиправданим і протиправним відповідно до рішень судів щодо подібної практики в минулий період.

Джерело

Відео, інтерв’ю та подкасти

#ВпливовийПодкаст із Лідією Кузьменко про роботу Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Україні та допомогу переселенцям.

Гуманітарна допомога

Підтримка гуманітарної ініціативи благодійного фонду “Культура Дії” у Києві

Щотижня волонтери та волонтерки Фонду в Києві роздають гуманітарні набори, зокрема і ліки, для переселенців, які придбані за підтримки Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”. Крім столиці аналогічні ініціативи діють у Тернополі, Ужгороді, Кривому Розі та Запоріжжі.

Джерело

Завантажити бюлетень в форматі PDF

Інформаційний-бюлетень-для-внутрішньо-переміщених-осіб-жовтень-2022-р.