Skip navigation

Соціальні виплати та допомога

З 1 січня всі страхові виплати здійснює не Фонд соціального страхування України, а Пенсійний фонд України 

Ці зміни стосуються виключно уповноваженого органу і не торкнуться отримувачів страхових виплат. Це рішення дасть змогу скоротити управлінський апарат і зменшити видатки на його утримання, а також підвищить доступність та ефективність сервісу, забезпечить прозорість процесів. Держава зберігає всі виплати і забезпечення допоміжними засобами реабілітації для людей з інвалідністю, а видатки за цим напрямом у 2023 році збільшено вдвічі порівняно з 2022 роком – до 3,3 млрд грн.

Джерело

Отримувачі соціальних виплат не повинні знову подавати заяви для продовження виплат із 1 січня

Команда Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” разом з іншими правозахисними організаціями звертала увагу влади на проблеми, до яких може призвести відсутність автоматичного продовження виплат для всіх категорій громадян. Необхідність подавати заяви із 1 січня призвела б до перевантаження структурних підрозділів з питань соціального захисту та органів Пенсійного фонду України. Відповідно, це б призвело до затримання виплат, які можуть становити суттєву або навіть основну частину доходу людини/сім’ї.

Завдяки рішенням Уряду з 1 січня соціальні виплати та допомоги будуть продовжені автоматично.

Джерело

Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам буде здійснюватися без необхідності повторного звернення після 1 січня 2023 року

Внутрішньо переміщеним особам (ВПО) не потрібно звертатись  із 1 січня 2023 року із заявою для продовження виплат допомоги на проживання. Нарахування виплат продовжиться автоматично без кінцевої дати її припинення. Текст змін доступний за посиланням.

Джерело

Документи

Набрала чинності постанова, яка допоможе насильно вивезеним до російської федерації українцям повернутися додому

Рідні громадян, які втратили українські документи, стали заручниками та були насильно вивезені на територію держави-агресора, можуть звернутися до територіального органу Державної міграційної служби України й оформити своїм рідним посвідчення на повернення в Україну. Оформлення такого посвідчення є безоплатним і здійснюється протягом п’яти робочих днів із дня подання заяви-анкети встановленого зразка. Термін дії документа – до трьох місяців. Посвідчення дозволяє в’їжджати та перебувати у третіх країнах.

Джерело

Уряд дозволив пересилати за кордон документи, що посвідчують особу

Засобами поштового зв’язку, зокрема міжнародного, можна пересилати паспорти і посвідчення на повернення в Україну. Це зроблено для того, аби допомагати українцям виїжджати з тимчасово окупованих територій і росії.

Джерело

Дипломатичні установи України зможуть проводити державну реєстрацію актів цивільного стану

Закордонні дипломатичні установи України тепер зможуть користуватися Державним реєстром актів цивільного стану громадян. Також вони зможуть повторно видавати свідоцтва про держреєстрацію та витяги з Реєстру. Документи видаватимуться незалежно від місця зберігання паперового носія.

Джерело

Житло та розміщення

Визначили 500 переселенців, які зможуть отримати житлові кредити на вигідних умовах

Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву (Держмолодьжитло) провів черговий, 14 етап відбору учасників програми “Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб”. За його результатами 500 переможців матимуть змогу отримати житлові кредити на вигідних умовах.

Звертаємо увагу, що однією з умов кредитування є те, що житло не повинно перебувати на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), або на території, визначеній тимчасово окупованою відповідно до Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”.

Джерело

Зайнятість

Уряд вдосконалив програму виплати компенсації роботодавцям за працевлаштування ВПО

Відповідно до внесених змін передбачається, що:

  • роботодавець отримує компенсацію витрат на оплату праці за умови збереження гарантій зайнятості такої особи протягом періоду, що перевищує тривалість виплати у два рази;
  • роботодавець отримає компенсацію витрат на перепідготовку та підвищення кваліфікації осіб із числа безробітних ВПО, яких працевлаштовано строком не менш ніж на 12 календарних місяців. Розмір компенсації визначається Кабінетом Міністрів України у межах вартості навчання із перепідготовки та підвищення кваліфікації;
  • у разі звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація до закінчення встановленого строку збереження гарантій зайнятості, за власним бажанням, за угодою сторін, або за ініціативи роботодавця, сума виплачених коштів повертається у повному обсязі до бюджету Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття або Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

Постанова “Про внесення змін до Порядку здійснення заходів сприяння зайнятості, повернення коштів, спрямованих на фінансування таких заходів, у разі порушення гарантій зайнятості для внутрішньо переміщених осіб”.

Джерело

Освіта

Представлено умови  вступу до закладів вищої освіти

Міністерство освіти і науки України представило умови вступу у 2023 році. Відповідно до них Національний мультипредметний тест (НМТ) складатиметься із двох обов’язкових предметів (української мови та математики) й одного додаткового предмета за вибором вступника з переліку: історія України, іноземна мова (англійська, французька, німецька, іспанська), фізика, хімія, біологія. Незалежно від обраного вступником додаткового предмета позитивний результат НМТ дозволить подавати заяву для вступу на будь-яку спеціальність з урахуванням вагових коефіцієнтів, установлених для предметів на різні спеціальності. Щодо особливостей вступу для дітей із тимчасово окупованих територій і зони бойових дій додаткової інформації поки що не надавалося.

Джерело

Цифрові можливості 

Оновлені послуги для ВПО в мобільному застосунку “Дія”

Завдяки змінам ВПО не мають потреби звертатись фізично до уповноважених органів, щоб змінити адресу фактичного місця проживання (послуга звучить як “Змінити адресу реєстрації ВПО”) та скасувати довідку про взяття на облік ВПО (послуга звучить як “Скасувати статус ВПО”). Зі свого боку правозахисні організації закликають покращити механізми надання послуг для ВПО у мобільному застосунку “Дія”, оскільки досі існують недоліки та обмеження в функціоналі застосунку для окремих категорій ВПО. З переліком зауважень та пропозицій можна ознайомитися за посиланням.

Джерело

Різне

Затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані 

Такий перелік затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за встановленою формою за погодженням із Міністерством оборони України та на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Новий перелік передбачає дві градації ведення бойових дій на території: активні та можливі. Також він містить окремий список окупованих територій. 

Додано графу з датою початку та завершення бойових дій і тимчасової окупації. Наказ доступний за посиланням. Документ підлягатиме системному оновленню.

Джерело

Законопроєкти тижня

#ЗаконодавчаІніціатива щодо запровадження відповідальності за зловживання в сфері формування і використання житлового фонду соціального призначення 

#ЗаконодавчаІніціатива щодо застосування та дотримання норм міжнародного гуманітарного права в Україні

#ЗаконодавчаІніціатива щодо процедури використання коштів місцевих бюджетів територіальних громад, територія яких тимчасово окупована

#ЗаконодавчаІніціатива щодо перетинання українсько-російського державного кордону жителями прикордонних регіонів України та РФ

#ЗаконодавчіІніціативи щодо здійснення примусової мобілізації в незаконні збройні чи воєнізовані формування, створені на тимчасово окупованій території, та/або збройні чи воєнізовані формування держави-агресора та щодо насильницького вивезення особи в умовах збройної агресії

#ЗаконодавчаІніціатива щодо посилення захисту громадян, які постраждали внаслідок дій держави-агресора

#ЗаконодавчіІніціативи щодо вдосконалення відповідальності за колабораційну діяльність

Аналітичні документи

Короткий огляд проблем, пов’язаних з доступом до освіти осіб з числа постраждалих від збройної агресії проти України

Аналіз щодо порядку припинення/продовження соціальних виплат, зокрема допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб, починаючи з 01 січня 2023 року

Аналітична записка “Притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення колабораційної діяльності: аналіз діючого законодавства, практики його застосування та пропозицій по зміні законодавства”

Інфографіки

Оновлена інфографіка “Відповіді на основні запитання, які виникають у внутрішньо переміщених осіб (ВПО)”

Заяви та звернення

Правозахисники закликають покращити механізми надання послуг для внутрішньо переміщених осіб у мобільному застосунку “Дія”

З метою розширення можливостей для переселенців, правозахисні організації закликали забезпечити належний функціонал послуг для ВПО у мобільному застосунку “Дія”. Зокрема, послуг з отримання довідки ВПО та допомоги на проживання, функціоналу для збору інформації про потреби, послуги зміни фактичного місця проживання/перебування та скасування дії довідки. 

Крім того, правозахисники наголосили на тому, що цифровий механізм отримання вказаних послуг потребує подальшого доопрацювання та розширення функціоналу. 

Звернення опублікували організації, які входять до Коаліції громадських організацій, які опікуються захистом прав постраждалих від збройної агресії проти України. 

Джерело

Відео, інтерв’ю та подкасти

Коментар Тетяни Дурнєвої щодо перевірок місця проживання переселенців

Розгорнутий коментар Марії Красненко про підсумки 2022 року для переселенців 

#ВпливовийПодкаст про тероризм

#ВпливовийПодкаст з Альоною Кривуляк про насильство, Стамбульську конвенцію та як зберегти себе в умовах постійного стресу

Вебінари

Вебінар “Відповіді на проблемні питання, які виникають у внутрішньо переміщених осіб”

Завантажити в форматі PDF

Бюлетень-січень-2023