Skip navigation

Стратегічні рішення

Уряд схвалив Стратегію державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року

Стратегія має на меті зниження впливу негативних наслідків внутрішнього переміщення, зумовленого збройною агресією проти України. Вона передбачає механізми реагування держави на виклики внутрішнього переміщення на всіх етапах: від евакуації до повернення переселенців до попереднього місця проживання та їх реінтеграції.

Джерело

Зміни у плані заходів з реалізації Стратегії деокупації та реінтеграції Криму

План заходів з реалізації Стратегії актуалізували, враховуючи умови воєнного стану та того факту, що звільнення півострова може відбутися вже найближчим часом. Серед іншого в план включили нові заходи, наприклад, формування резерву працівників для комплектування судових, правоохоронних, державних органів, створення військової адміністрації для діяльності на території АР Крим.

Джерело

Евакуація

На Житомирщині створені додаткові безкоштовні місця компактного проживання для евакуйованих із Донецької області

Крім житла, евакуйованим громадянам одразу після прибуття надають гарантовані від держави грошові виплати, забезпечують гуманітарною допомогою. Також надається медична і психологічна допомога тим, хто цього потребує. Докладніше з інформацією про безкоштовну евакуацію до Житомирської області можна ознайомитися за посиланням.

Джерело

Оголошено примусову евакуацію дітей у 21 населеному пункті Донецької області

Евакуюють 126 дітей із тих населених пунктів, де безпекова ситуація залишається критичною. Примусова евакуація здійснюється у супроводі одного з батьків або ж законного представника. Крім того, місцева влада продовжує працювати над евакуацією тяжкохворих та осіб з інвалідністю.

Джерело

Соціальні виплати та допомога 

Евакуйовані громадяни можуть отримати грошову допомогу

Гарантовані грошові виплати зможуть отримувати як люди, які виїжджають евакуаційними потягами, спеціальними евакуаційними автобусами, так і ті, хто буде евакуюватись автомобільним транспортом. Одноразова фінансова допомога становить 2 тис. грн на дорослого і 3 тис. грн на дітей віком до 18 років та осіб з інвалідністю. При отриманні коштів обов’язково необхідно пред’явити документ, що посвідчує особу, ідентифікаційний код, свідоцтво про народження дитини, для осіб з інвалідністю – відповідний підтверджуючий документ. Видача коштів забезпечується “Укрпоштою”.

Джерело

Переселенцям, які змінили місце реєстрації через “Дію”, потрібно звернутися до органу соціального захисту для продовження виплат

Якщо ви змінили фактичне місце проживання через мобільний застосунок “Дія”, ви можете зіткнутись із затримкою виплати допомоги на проживання. Для вирішення проблеми необхідно звернутись до органів соціального захисту на місцях. Нагадаємо, що оновлені послуги в “Дії” стали доступні внутрішньо переміщеним особам (ВПО) наприкінці минулого року. Зміни стали можливими зокрема завдяки активній адвокації правозахисних організацій.

Джерело

На Львівщині стартує пілотний проєкт щодо створення центрів соціального догляду

У межах пілоту передбачається створення стаціонарних центрів, в яких надаватиметься допомога найбільш незахищеним категоріям населення. Центри будуть підрозділами територіальних центрів соціального обслуговування чи центрів надання соціальних послуг. Орієнтовно у таких центрах буде розміщено 20–30 осіб.

Джерело

Пенсії

Пенсіонери – ВПО, які перемістилися до 24 лютого 2022 року, зможуть отримати паперові пенсійні посвідчення

7 квітня Уряд ухвалив Постанову № 325, якою на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його завершення скасовується пункт про видачу виключно електронних  пенсійних посвідчень. Пенсійний фонд України має забезпечити оформлення пенсійних посвідчень переселенцям у паперовому вигляді. 

Джерело

Зміни щодо призначення пенсії особам з тимчасово окупованої або території бойових дій

Відтепер на період дії воєнного стану та три місяці після його завершення пенсія призначатиметься таким особам незалежно від дати звернення, а саме:

  • за віком – з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку;
  • по інвалідності – з дня встановлення інвалідності;
  • у зв’язку з втратою годувальника – з дня, що настає за днем смерті годувальника;
  • за вислугу років – з дня, наступного за днем звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, але не раніше 24 лютого 2022 року.

Джерело

Зайнятість 

Безробітні – ВПО можуть отримати в центрі зайнятості ваучер на навчання

Ваучер повністю або частково покриває вартість навчання у закладах освіти. Також він дає право на перепідготовку за робітничою професією, здобуття ступеня магістра на основі вищої освіти за іншою спеціальністю чи підвищення кваліфікації.

Джерело

Житло та житлово-комунальні послуги, компенсація за зруйноване/ пошкоджене житло

Переселенцям “заморозили” заборгованість за несплачені комунальні послуги у залишених ними домівках  

Відповідно до прийнятих Урядом змін, введена заборона на стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022 року з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій. Зміни поширюються на споживачів та/або членів їхніх сімей, які покинули своє місце проживання. Для того аби скористатись можливістю виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку необхідно надати довідку про взяття на облік ВПО у паперовій або електронній формі.

Джерело

Умови та порядок отримання коштів на ремонт житла, яке постраждало через війну

Завдяки прийнятому Урядом порядку кожен громадянин, чия квартира, приватний будинок чи кімната в гуртожитку були пошкоджені і які ще не були відновлені, зможе отримати кошти для ремонту свого житла. Реалізація механізму передбачається через послугу “єВідновлення” у мобільному застосунку “Дія”. 

Джерело

Різне корисне

Безкоштовний онлайн-курс “ProKrym: державна політика реінтеграції Криму” 

Метою курсу є ознайомлення з державною політикою щодо тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь, подій та процесів, які відбуваються на півострові, а також державною політикою щодо деокупації півострова та реінтеграції громадян із цих територій.

Джерело

Алгоритми дій для родин зниклих безвісти

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України підготувало алгоритми дій щодо найбільш актуальних питань. Їх розроблено на підставі запитів, які надходили на гарячі лінії Уповноваженого зі зниклих безвісти.

Джерело

Створено Координаційний штаб з питань забезпечення реалізації прав і свобод внутрішньо переміщених осіб

Координаційний штаб є тимчасовим консультативно-дорадчим органом при Кабінеті Міністрів України. До складу Штабу як експертки увійшли представниці команди Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”. На перших засіданнях розглядались, зокрема, питання щодо місць компактного проживання ВПО та пошкодженого або зруйнованого майна.

Джерело

Опублікована щорічна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

У доповіді про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2022 році особливу увагу приділено правам громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України, зокрема ВПО. Автори доповіді наводять приклади порушення прав переселенців, відмови у взятті їх на облік та у призначенні грошової допомоги.

Джерело

Законопроєкти тижня

#ЗаконодавчаІніціатива щодо громадян України, які були вимушені покинути державу внаслідок бойових дій 

#ЗаконодавчаІніціатива щодо щорічної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2022 році

#ЗаконодавчаІніціатива щодо засад обов’язкової евакуації дітей в умовах воєнного стану

#ЗаконодавчаІніціатива щодо надання податкових пільг особам, яким внаслідок збройної агресії РФ та бойових дій на території України було завдано шкоду у вигляді викрадення чи знищення транспортних засобів 

Законодавчі зміни

#ЗаконодавчіЗміни щодо заборони стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги на період воєнного стану

Аналітичні документи

Аналіз судової практики щодо встановлення фактів народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території

Результати роботи правозахисників

Уряд схвалив Стратегію державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року

Правозахисники брали активну участь в інформаційному висвітленні та адвокації проєкту Стратегії, а однією зі співавторок документа стала юристка Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”.

Джерело

Уряд відновив можливість отримувати паперові пенсійні посвідчення для ВПО

Правозахисники озвучували на зустрічах із владою та письмово зверталися з проханням вирішити  проблему оформлення пенсійного посвідчення ВПО.

Джерело

Подкасти 

#НовинніПлітки за березень 2023 року

Більше новинних пліток можна послухати на сторінках Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” в YouTube, Spotify for Podcasters, а також у наших акаунтах на Apple Podcasts і Google Podcasts.

#ВпливовийПодкаст: Тетяна Дурнєва про велодоріжки у Донецьку, адвокацію та особисту мотивацію змінювати світ

#ВпливовийПодкаст: Аліна Павлюк про покарання за воєнні злочини та міфи навколо Римського статуту

Коментарі та інтерв’ю

Коментар Тетяни Дурнєвої для “Суспільне Новини” про результати фокус-групового дослідження проблем та потреб ВПО

Коментар Тетяни Дурнєвої для “Новости Донбасса” про вирішення проблеми оформлення пенсійного посвідчення для внутрішньо переміщених осіб та припинення порушення прав ВПО

Коментар Марії Красненко для “Свої” про Стратегію державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року

Коментар Марії Красненко для “Новости Донбасса” про нову Стратегію державної політики для внутрішньо переміщених осіб до 2025 року

Публічні заходи  

Стратегічна сесія команди “ГРУПИ ВПЛИВУ” та партнерських організацій 

Стаття та відео про стратегічну сесію, яку команда Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ” провела з 30 березня по 1 квітня.  

Завантажити в форматі PDF

Опис зображення: на бірюзовому фоні силуети жінки з дитиною жовтого кольору. Позаду них – палаючі будинки.

Бюлетень-варіант-3